You are currently viewing Zielone szkoły praktykowane od dekad

Zielone szkoły praktykowane od dekad

Pokolenie dzisiejszych trzydziestolatków doskonale pamięta czas, który spędziło się na zielonej szkole. Kiedyś to było traktowane przez szkoły jako coś niezwykle pożytecznego dla najmłodszych. Wyjazd na zieloną szkołę trwał trzy tygodnie, a w tym czasie można było się uczyć i beztrosko bawić w gronie swoich rówieśników. Dla dzieci w tamtych czasach było to naprawdę niesamowite przeżycie. Dzisiaj zielone szkoły to już coś zupełnie innego, ale takie wyjazdy nadal są praktykowane.

Obecnie zielona szkoła trwa najczęściej tydzień

stegna - zielone szkoły dla dzieciDzisiaj czasy bardzo się zmieniły, ale nie zmieniło się jedno – wyjazd z klasą na zieloną szkołę jest bardzo potrzebny dla prawidłowego rozwoju społecznego dziecka. Nawet naukowcy wypowiadają się na ten temat w samych pozytywach. Szkolne wyjazdy ograniczono dosyć mocno czasowo. Już się nie praktykuje wyjazdów trzytygodniowych jak kiedyś, chociaż można jeszcze znaleźć szkoły, które mają taki zwyczaj. Przeważnie dzieci wyjeżdżają na tydzień. W każdym razie w dzisiejszych czasach rodzice też nie są szczególnie skorzy do puszczania dzieci na dłużej. Tydzień jest dzisiaj optymalny. Najczęściej wybieraną na wyjazd miejscowością jest Stegna – zielone szkoły dla dzieci organizowane są tutaj w zasadzie przez cały rok. Ośrodki kolonijne i wczasowe dla dzieci przygotowane są tutaj doskonale. Dzieci mogą korzystać z uroków plaży, ale mają również dostęp do wielu innych atrakcji. Każdy ośrodek organizujący zielone szkoły zapewnia dzieciom dostęp do sali sportowej, boiska i różnych związanych ze sportem przyrządów. Im lepsza baza noclegowa dla dzieci tym więcej atrakcji do ich dyspozycji. No i oczywiście na wyposażeniu każdego ośrodka znajduje się sala lekcyjna, bo przecież na zielonej szkole dzieci przede wszystkim normalnie się uczą. Ale jest to najlepsze połączenie nauki i zabawy w towarzystwie rówieśników.

Wyjazdy na tak zwane zielone szkoły organizuje się od dekad, ale obecnie mają maja one zupełnie inną formę niż kiedyś. Teraz dzieci wyjeżdżają co najwyżej na tydzień, a kiedyś zielone szkoły trwały trzy tygodnie. Nie zmieniło się tylko jedno – taki wyjazd jest dzieciom niezbędny. To dla nich nauka samodzielności, ale również odpowiedzialności. Dla większości dzieci taka wyjazdowa szkoła to pierwsza tak długa rozłąka z rodzicami.