You are currently viewing Zastosowanie pieca rurowego

Zastosowanie pieca rurowego

Piece są popularnymi urządzeniami. Rurowe najczęściej stosowane są w przemyśle chemicznym oraz petrochemicznym. Oprócz tego, istnieje również specjalna odmiana konkretnie tych pieców, które można używać również w piekarniach. Cechą wspólną jest przede wszystkim ich budowa. 

Charakteryzacja pieców rurowych

piece rurowePrzed zakupem takiego pieca warto poznać jego zalety. Głównymi atutami są trwała budowa, wysoka sprawność, automatyczna kontrola, dzięki czemu nie komplikuje użytkowania z niego, a oprócz tego jeszcze dobór materiału, z którego jest wykonany wymiennik ciepła w zależności od potrzeb oraz obecność kontroli współczynnika nadmiaru powietrza do spalania. Kolejną ważną kwestią jest ich działanie. Przede wszystkim składają się one z sekcji radiacyjnej i konwekcyjnej. Wyposażone są w cylindryczny płaszcz, przez który przebiegają rury cienkościenne. Powierzchnia rurek jest miejscem wymiany ciepła. Tego typu piece są najczęściej zasilane olejem, gazem ziemnym albo propanem-butanem. Piece rurowe mają bardzo szerokie zastosowanie. W kwestii tych urządzeń piekarniczych stosuje się element zwany rurkami Perkinsa. Wiadomym jest, że każdy taki piec różni się od siebie zarówno kształtem, jak i funkcjami. Ich wygląd zewnętrzny może być bardzo różny, szczególnie w związku z ich wielkością, jednak zasady ich działania są bardzo do siebie zbliżone. Warto również wiedzieć, że pieców rurowych używa się również w laboratoriach. Ich konstrukcja oraz możliwość uzyskania bardzo wysokiej temperatury pozwala na ich szerokie zastosowanie w pracach badawczych. Piece laboratoryjne są podzielone na wiele różnych modelów, aby móc wykorzystać je do wszelakich celów. 

Ciekawostką jest to, że zakłady, które produkują takie piece, oferują różnorodne urządzenia, o przeróżnych parametrach grzewczych. Warto skonsultować się z producentem w celu dobrania odpowiedniego pieca dla swojego przedsiębiorstwa.