You are currently viewing Zalety suszonych pomidorów

Zalety suszonych pomidorów

 

Coraz częściej ludzie w domowej kuchni korzystają z ciekawych składników. Jednym z produktów, który zazwyczaj nie zachęca wyglądem, ale jest pyszny i niezwykle zdrowy są suszone pomidory. Mają one bogaty smak, dużo wartości odżywczych, a także szerokie zastosowanie kulinarne, dlatego warto wiedzieć jak je przygotować, a także jak i do czego można je wykorzystać.

Używanie suszonych pomidorów

pomidory suszonePomidory są jednymi z najpopularniejszych warzyw na świecie. Można je spożywać na surowo, a także w postaci soków, koncentratów, sosów czy w postaci suszonych pomidorów. Chociaż pachnące pomidory suszone nie wyglądają tak pięknie jak świeże, są pyszne i zdrowe. Możemy kupić je w postaci suchej w foliowych paczkach, jak i w zalewach z oleju. Często dodawane są do nich przyprawy, czy ziarna. Jeśli decydujemy się na zalewę, warto zwrócić uwagę na to, jaki olej zawiera, by wybrać najzdrowszy. Można także przygotować suszone pomidory samodzielnie w domu. Są one doskonałym źródłem likopenu, który chroni nasz organizm przed chorobami nowotworowymi, szczególnie przewodu pokarmowego. Zmniejsza on także ryzyko raka piersi czy prostaty, a także innych chorób. Suszone pomidory zawierają także wiele witamin. Pozytywnie wpływają także na kondycję skóry, wzmacniają wzrok, układ kostny i chronią układ nerwowy. Niewątpliwie są więc doskonałym, zdrowym elementem diety. Należy jednak pamiętać, że mają one dość dużą wartość kaloryczną, zwłaszcza jeśli decydujemy się na pomidory w oleju czy marynacie. Suszone pomidory można wykorzystać w sałatkach, zupach, sosach, czy zapiekankach. Można zrobić z nich także główny składnik przystawki i podać je w śmietanie. Odsączone można używać do wielu rodzajów farszu. Warto jednak pamiętać, że mają one charakterystyczny smak, który powinien być zbalansowany przez inne dodatki.

Suszone pomidory to ciekawy składnik wielu potraw. Są one bardzo zdrowe i mają wiele składników odżywczych. Niewątpliwie warto więc wykorzystywać je w różnych potrawach w naszej kuchni, należy jednak pamiętać o tym, że mają dość dużo kalorii, na co trzeba uważać. Suszone pomidory są bardzo smaczne i zdrowe, ich smak jest jednak dość mocny i charakterystyczny, dlatego warto dobrze to przemyśleć i skomponować potrawę w taki sposób, by była ona pyszna.