You are currently viewing Zaawansowane sprzęgła w maszynach przemysłowych

Zaawansowane sprzęgła w maszynach przemysłowych

Połączenie pomiędzy silnikiem, a maszyną zwykle odbywa się poprzez wał. Ze względu na to, że jest to miejsce przekazywania energii z silnika poprzez ruch obrotowy, to jest także narażone na duże obciążenia. Jeśli osiągną one niewłaściwy poziom to uszkodzeniu może ulec, któreś z elementów, takiego układu. Dlatego trzeba w tym miejscu zastosować odpowiednie zabezpieczenia.

Sprzęgło elastyczne kłowe jako zabezpieczenie przed zbyt dużym obciążeniem

sprzęgła elastyczne kłoweZazwyczaj silnik elektryczny łączy się bezpośrednio z maszyną lub poprzez przekładnie. Gdy jego moc będzie bardzo duża, to może w łatwy sposób uszkodzić delikatne zębatki przekładni lub jakieś części maszyny, a nawet może zerwać wał. Dzieje się tak z reguły, w przypadku, gdy na maszynie dzieje się coś złego. Na przykład, gdy uszkodzeniu ulega jakaś delikatna zębatka. Naprawa przekładni jest bardzo kosztowna, dlatego stosuje się elastyczne połączenie pomiędzy silnikiem, a resztą maszyny umieszczone na wale. Doskonałym przykładem takiego połączenia są sprzęgła elastyczne kłowe, które montuje się na wale. Takie sprzęgło to dwie połączone ze sobą tarcze z wystającymi zębami – tak zwanymi kłami. Te kły nachodzą na siebie, pozostawiając pomiędzy nimi miejsce. W to miejsce wkłada się elastyczny element z gumy lub jakiegoś mocniejszego tworzywa, który amortyzuje połączenia. Gdy silnik uderzy ze zbyt dużą mocą, to wtedy nagłe uderzenie przejmie po prostu materiał pomiędzy kłami.

Sprzęgła tego typu można porównać do maty amortyzującej upadek. Gdybyśmy z całej siły uderzyli kolanem w posadzkę, to na pewno byśmy coś złamali, natomiast jeśli pomiędzy kolanem, a podłogą znajdzie się mata, to wtedy ona przejmie to uderzenie. Tak właśnie wygląda też sprawa w przypadku sprzęgieł kłowych, które również pełnią rolę dobrego amortyzatora.