You are currently viewing Wytrzymalszy beton dzięki zbrojeniom

Wytrzymalszy beton dzięki zbrojeniom

Dla nikogo nie będzie to zaskoczeniem jak powiem, że beton jest najczęściej wykorzystywanym materiałem w budownictwie, zarówno drogowym, jak i konstrukcyjnym. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu bardzo popularnym surowcem budowlanym było drewno, a obecnie większość konstrukcji wykonywana jest chociaż w części z betonu, który jest zbrojony stalą.

Jak zbroić beton?

zbrojenie rozproszone do betonuPoddając analizie taki standardowy budynek, w postaci domu jednorodzinnego, to bardzo szybko zauważymy, które elementy wykonane są w całości z betonu. Będą to między innymi wszystkie stropy, a także fundamenty. Beton jest materiałem, który jest bardzo odporny na ściskanie, ale niestety jego odporność na rozciąganie jest dość mała. Właśnie z tego powodu w betonie zatapiane są stalowe druty pełniące rolę zbrojenia, przez co dany strop będzie równie odporny na rozciąganie, jak i ściskanie. Zbrojenie nie zawsze musi być wykonane ze stalowych drutów, ponieważ istnieje coś takiego jak zbrojenie rozproszone do betonu. Takie zbrojenie to nic innego jak kilkucentymetrowe włókna ze stali lub polimeru, które dodajemy do mieszanki betonowej w celu poprawienia jej parametrów wytrzymałościowych. Zbrojenie rozproszone najczęściej stosowane jest w wylewkach na tarasach, balkonach i tego typu miejscach, ponieważ dzięki takim włóknom wylewka będzie znacznie odporniejsza na uszkodzenia mechaniczne, a także na działanie ujemnych temperatur.

Decydując się na zastosowanie takiego zbrojenia, to musimy pamiętać o tym, aby dobrze dobrać rodzaj włókna do klasy betonu, ponieważ tylko w ten sposób uzyskamy pożądany efekt. Takie włókna są coraz bardziej popularne, a co za tym idzie dostęp do nich jest bardzo łatwy. Obecnie możemy je nabyć w każdym sklepie z artykułami budowlanymi, zarówno w tych stacjonarnych, jak i internetowych.