You are currently viewing Wyposażenie szkolnej pracowni technicznej

Wyposażenie szkolnej pracowni technicznej

Szkolna pracownia techniczna to miejsce, w której uczestnicy zajęć zdobywają podstawową wiedzę o funkcjonowaniu urządzeń elektrycznych i mechanicznych. Takie pracownie najczęściej pojawiają się w szkołach średnich i wyższych, jednak dyrekcja niektórych szkół podstawowych również decyduje się na zakup niezbędnych pomocy dydaktycznych. Sprzęt wymagany do pracy może się różnić w zależności od specyfikacji zawodu, do którego przygotowują się uczniowie. Można go podzielić chociażby na ten podstawowy, jak i bardziej zaawansowany.

Co powinno znaleźć się w pracowni technicznej?

pracownia techniczna w szkole wyposażenieBardzo często wiedza zdobyta na zajęciach prowadzonych w takich pracowniach jest później wykorzystywana w praktyce. To ważne, aby zapewnić uczniom dostęp do nowoczesnych sprzętów, z którymi mogą mieć w przyszłości styczność. Każda pracownia techniczna w szkole wyposażenie może mieć nieco inne – innych urządzeń będą potrzebowali informatycy, a zupełnie odrębnych przyszli operatorzy maszyn mechanicznych. Konieczne jest jednak wyposażenie sali w instrukcje obsługi sprzętów lub instrukcje BHP. Przydatne mogą być także tablice interaktywne – za ich pomocą nauczyciel może łatwo przekazać uczniom wiedzę w poukładany sposób. Prowadzący zajęcia ma dzięki temu zawsze dostęp do różnych pomocy dydaktycznych. Na rynku dostępne są interesujące zestawy do pracowni technicznej, w zależności od realizowanego przedmiotu – można kupić między innymi komplet sprzętu na zajęcia z fizyki, chemii, biologii, informatyki, a także kilku innych przedmiotów. W komplecie znajdują się wszelkie niezbędne broszury informacyjne, regulaminy pracowni, instrukcje, a także urządzenia multimedialne, mikroskopy, komputery i inne pomoce dydaktyczne. W przypadku pracowni informatycznej ciekawym rozwiązaniem mogą być również specjalne terminale, które zastępują komputery stacjonarne.

Wygląd pracowni technicznej jest różny – każdy nauczyciel powinien dostosować sprzęt do prowadzonych zajęć. Podstawowym wyposażeniem są jednak urządzenia multimedialne, które z pewnością zaciekawią uczniów, a tym samym zwiększą ich zaangażowanie. Polecane są tablice i monitory interaktywne. Wyposażona w interesujące pomoce dydaktyczne pracownia sprawi, że zajęcia będą znacznie bardziej interesujące i skuteczniej wpłyną na przyswajanie wiedzy.