You are currently viewing Terapia systemowa odpowiedzią na problemy rodzinne

Terapia systemowa odpowiedzią na problemy rodzinne

Terapia systemowa w głównej mierze obejmuje kilka szkół terapeutycznych, których obiektem badań jest podejście systemowe, psychologia systemowa, a także ogólna terapia systemów. Możemy spotkać się zarówno z formą terapii jak i psychoterapii. Jej głównym założeniem jest oparcie źródła wszelkich problemów w naszym życiu na charakterze przyczynowo-skutkowym. W dużej mierze są one współzależne od środowiska oraz ludzi, z którymi pozostajemy w stałym kontakcie, bądź które miały duży wpływ na  nasze życie.

Główne zadanie terapii systemowej

terapia systemowa - krakówJak wiemy z własnego doświadczenia rodzina oraz środowisko i grupy społeczne do których przynależymy tworzą subiektywny obraz otaczającego świata. To właśnie rodzina jest podstawowym systemem, z którym mamy do czynienia po raz pierwszy kiedy przychodzimy na świat. Pojawienie się problemu u jednego z członków rodziny, szczególnie młodego, w dużej mierze może mieć swój początek w rodzinnych relacjach, bądź ich braku. W głównej mierze terapia systemowa opiera się właśnie na relacjach łączących nas z członkami rodziny. Zwykle ma ona charakter krótkoterminowy, trwa od pół roku do około dwóch lat. Terapeuta podczas spotkania rodziny pełni rolę mediatora. Pomoc psychoterapeuty jest niezbędna szczególnie kiedy system, w którym funkcjonujemy zmierza w kierunku dysfunkcyjnym. Spotkania podczas terapii systemowej są w stanie przywrócić jego poprawne funkcjonowanie. Pomaga w określeniu ról, które każdy powinien spełniać w systemie. Ponadto pomaga wyrazić oraz przeżywać emocje, z którymi coraz częściej młodzi ludzie nie potrafią sobie poradzić. Wszystkie działania, które podejmowane są w czasie trwania terapii mają na celu wzmocnić więzi pomiędzy poszczególnymi członkami rodziny. Początkowe spotkania mogą jednak wprowadzać każdego z uczestników w dyskomfort, dlatego też niezwykle ważny jest terapeuta, z którego pomocy skorzystamy. Jeśli interesuje nas terapia systemowa – kraków jest miastem posiadającym liczne placówki oferujące tego rodzaju formy pomocy.

Terapia systemowa jest dowodem na to, że każde trudności pojawiające się w grupach społecznych o zacieśnionych więzach jesteśmy w stanie rozwiązać. Jeśli zatem w naszej rodzinie pojawił się kryzys bądź wszystko wskazuje, że relacje pomiędzy jej członkami stają się niepokojące warto zgłosić się po pomoc do psychoterapeuty rodzinnego.