You are currently viewing Taras z modrzewia syberyjskiego

Taras z modrzewia syberyjskiego

Drewniany taras koło domu i własny, zadbany ogródek to zwykle jedno z marzeń osób, które planują budowę domu jednorodzinnego. Przyjemny wypoczynek na tarasie – znacznie większym niż balkon przy mieszkaniu w bloku – to dla wielu ideał odpoczynku jeszcze koło domu, a trochę już na łonie przyrody, bo w otoczeniu roślinności z ogródka.

Zalety modrzewiowych desek tarasowych

modrzew syberyjski deska tarasowaGdy już nareszcie dojdzie do skonkretyzowania planów na budowę tarasu, należy zastanowić się, z czego ma on zostać zrobiony. Niektórzy decydują się na tarasy kamienne czy też wyłożone ceramicznymi płytkami, odpornymi na mróz. Najbardziej klasycznym i popularnym rozwiązaniem jest jednak deska tarasowa drewniana bądź kompozytowa. Ciepło i urok naturalnego drewna mają swoich wielu zwolenników. Pojawia się jednak pytanie, jakie drewno będzie najodpowiedniejsze na nasz wymarzony taras. Jeśli chcemy, aby przetrwał on wiele lat, powinniśmy zdecydować się na drewno niskonasiąkliwe, wytrzymałe, dobrze znoszące duże wahania temperatur. Taki drewnem jest na przykład modrzew syberyjski Deska tarasowa z tego drewna jest wytrzymalsza niż ta z gatunków krajowych. Wynika to z warunków, w jakich modrzew rośnie: niskie temperatury przekładają się na wolniejszy przyrost, co jest jednym z czynników przekładających się właśnie na wytrzymałość desek. Rosnący w surowym syberyjskim klimacie modrzew jest też odporny na działanie grzybów i wilgoci. Bardzo dobrze znosi duże wahania temperatur.

Taras z modrzewia syberyjskiego zdaniem wielu osób nie wymaga dodatkowego zabezpieczenia przed wpływem czynników atmosferycznych. Taka deska z biegiem czasu zacznie pokrywać się naturalną patyną – drewno zacznie nabierać szaro-srebrzystego odcienia. Dla wielu osób ten sposób starzenia się drewna stanowi dodatkową zaletę.