You are currently viewing Szklany słoik w roli głównej

Szklany słoik w roli głównej

Lubię otaczać się ciekawymi i niepowtarzalnymi przedmiotami, które zwracają na siebie uwagę. Dlatego też, od czasu do czasu, wertuję strony internetowe w poszukiwaniu czegoś, co chciałabym mieć u siebie, lub też czegoś, co mogłabym stworzyć sama niewielkim nakładem sił i kosztów. Ostatnio w modzie jest szkło pod wieloma postaciami. Nie mogę się nie zgodzić z tym, że klasycznego piękna szkła nie zastąpi żadne tworzywo sztuczne.

Słoik do zadań specjalnych

słoiki z kranikiemOstatnio zainspirowałam się tematem ogrodu w szkle. To nic innego, jak kilka drobnych gatunków roślin, najlepiej sukulentów, posadzonych w szklanym naczyniu, często o ozdobnym kształcie. Taka kompozycja wygląda zjawiskowo, szczególnie wtedy, gdy utworzymy kilka warstw podłoża, różniących się odcieniem i fakturą. Właściwie dobrane gatunki roślin zapewnią nam wiecznie żywy wycinek natury we własnym domu. Pamiętajmy, że nie jest to doniczka, w której najczęściej istnieją otwory wyprowadzające nadmiar wody. Zatem na samym spodzie podłoża powinien znaleźć się odpowiedni drenaż, który pełni również funkcję dekoracyjną. Powierzchnię podłoża można obsypać drobną korą, dekoracyjnym żwirkiem, lub też obsadzić mchem. Każda z tych opcji wygląda równie interesująco. Ułożone szyszki czy kasztany natomiast, stworzą jesienną kompozycję. Las w słoiku (bo tak to się nazywa) urzekł moje serce na tyle, że pokusiłam się o stworzenie własnej kompozycji, która zdobi teraz dumnie mój przedpokój i cieszy oko każdego mojego gościa już od samych drzwi. Słoiki to wdzięczny temat. Kolejny pomysł, który mnie zainteresował, to słoiki z kranikiem. Takie szklane baryłki miały swoje czasy świetności kilkadziesiąt lat temu. Później odeszły w zapomnienie. Na szczęście moda lubi zataczać koło i słoiki z kranikiem dumnie powróciły na nasze stoły. Pierwszy taki egzemplarz kupiłam specjalnie na urodzinowe przyjęcie synka. Dzieci miały mnóstwo frajdy, mogąc samodzielnie nalać sobie lemoniady w nietypowy dla nich sposób. Po dziecięcym przyjęciu znalazłam dla słoika kilka innych zastosowań, tym razem na trunki dla dorosłych. Po jakimś czasie zdecydowałam zakupić większy model, specjalnie na zimową nalewkę mojej mamy. Taki słoik to niekwestionowany król każdego mojego przyjęcia. 

Szkło to naprawdę wdzięczny temat. Jego niezmienny urok wpasuje się w każdą przestrzeń. Różnego rodzaju szklane karafki, ozdobne słoiki, czy też klasyczne, pełne prostoty i uroku szklane pojemniki kuchenne, mogą stanowić ciekawą, aczkolwiek nie natarczywą ozdobę każdego wnętrza.