You are currently viewing Strój kobiecy w xvii wieku

Strój kobiecy w xvii wieku

Charakterystyka strojów epoki to zajęcie nie tylko dla historyków, ale także znawców i znawczyń mody. Miłośnicy tej dziedziny powinni znać trendy i tendencje występujące nie tylko na przestrzeni obecnej, ale i innych epok. Stąd można przecież zasięgać ciekawych inspiracji, które są tak ważne dla zachowania ciekawego stylu.

Oświeceniowy strój kobiecy – wiek XVII

strój kobiecy xvii wiekEpoka oświecenia to przede wszystkim wciąż moda wiktoriańska. Mieści się też w granicach czasowych związanych z barokiem, czyli erą rozmachu. W modzie panował przepych, uwielbienie rozmiaru XXL, skrajności oraz zdobienia ponad miarę. Natomiast moda w okresie panowania Ludwika XIV w latach 1643-1715 to głównie moda kojarzona z Francją. Jeśli chodzi o strój kobiecy XVII wiek przyniósł sporą rewolucję, bowiem panujący wtedy we Francji władca sam cenił sobie dobre ubrania, również u kobiet i swojej służby. Nie szczędził pieniędzy, by całe otoczenie, począwszy od wystroju pałacu, przez ogrody, a na strojach skończywszy było w pełni dopieszczone i wyjątkowe. Popularnością wśród materiałów cieszyły się wtedy lniane płótna z obszyciem koronkowym i doszywanymi pokaźnymi kołnierzami na stelarzach, dostosowanych do krojów sukien. Popularną wtedy ozdobę każdej kreacji stanowił sznurowany na przedzie biustonosz wyposażony w sztywną wkładkę, wyciętą w swoisty trójząb. Wśród dodatkowych dalej najpopularniejszą były perły, choć pod koniec epoki coraz większą popularnością zaczęły cieszyć się też wachlarze.

Z francuskiego xvii-wiecznego dworu płynęły najświeższe damskie nowinki modowe, najgorętsze trendy, które stanowiły o statusie władcy i kraju, były synonimem dobrego gustu monarchy. W tym wieku nastąpił gwałtowny rozwój damskiej garderoby, a panie były tym faktem zachwycone. Francja w dziedzinie mody damskiej pozostawała niedościgniona, ustanawiając kanony elegancji na całym świecie.