You are currently viewing Skuteczne utylizowanie eternitu

Skuteczne utylizowanie eternitu

 

Obecnie dachy tworzone na naszych domach czy innych budynkach w jakie inwestujemy najczęściej pokrywane są blachodachówkami. Jednak jest to praktyka popularna od stosunkowo niedawna. Kilkadziesiąt lat temu w sprzedaży pojawił się bowiem materiał, który wówczas zrewolucjonizował branżę budowlaną. Mowa tutaj o eternicie, którym pokrywano niegdyś niemalże wszystkie domy. 

Efektywny demontaż azbestu

demontaż eternituPoszycia dachowe są tworzone z najróżniejszych materiałów. Jednak zdecydowanie najbardziej popularne jest stosowanie blachy falistej. Powstają z niej specjalne dachówki, które w prosty sposób można zamontować na dachu. Niektórzy robią to nawet w pełni samodzielnie. Jednak często słyszy się jeszcze o tym, że na niektórych dachach znajduje się eternit. Osoby będące właścicielami domów czy innych budynków pokrytych eternitem są zobligowane do tego by takie poszycie wymienić. Jeśli chodzi o kwestię jaką jest demontaż eternitu to w Polsce działa całe mnóstwo firm zajmujących się zadaniami tego typu. Kluczowe w ich działalności jest używanie specjalistycznych wyciągów. Urządzenia te mogą przypominać duże odkurzacze, które wciągają pył azbestowy. Przy azbeście jest właśnie ten problem, że z biegiem lat staje się on kruchy i na jego powierzchni tworzy się właśnie azbestowy pył. Jego wdychanie może w bardzo dużym stopniu wpływać na nasze zdrowie. Chodzi tutaj oczywiście o wpływ negatywny, którego skutki mogą być bardzo poważne.

Na dzień dzisiejszy w naszym kraju działają setki firm zajmujących się bezpiecznym demontowaniem eternitu z dachów. Budynki pokryte eternitem możemy spotkać w szczególności często na wsiach. Jednak trzeba mieć tę świadomość, że pozostało nam zaledwie kilka lat na wymianę poszycia azbestowego. W przyszłości za niedostosowanie się do wymogu będą stosowane kary.