You are currently viewing Rodzaje ogrodzeń budowlanych

Rodzaje ogrodzeń budowlanych

Plac budowy to niebezpieczne miejsce, dlatego nasze prawo budowlane wymaga tego, aby zostało odpowiednio zabezpieczone. Najczęściej wykorzystuje się do tego specjalne ogrodzenia budowlane, które szczelnie otaczają miejsce powstawania nowej inwestycji, zabezpieczają teren przed przedostaniem się tam osób postronnych. Jak wybrać właściwy rodzaj ogrodzenia na budowę?

Ogrodzenia tymczasowe – kupić czy wynająć?

ogrodzenie tymczasowe pełneOdizolowanie placu budowy jest bardzo istotne głównie z powodów bezpieczeństwa. Na miejscu budowy czyha wiele niebezpieczeństw, szczególnie dla nieświadomym niczego dzieci, ale również dla nieroztropnych dorosłych. Kwestie bezpieczeństwa to jednak nie jedyna funkcja, jaką spełnia ogrodzenie budowlane. Przede wszystkim stanowi widoczną granicę działki, na której prowadzone są prace. Kolejnym ważnym zadaniem takiego ogrodzenia jest osłonięcie powstającej inwestycji od ciekawskiego wzroku postronnych osób. Taką funkcję doskonale spełnia ogrodzenie tymczasowe pełne, które wykonane jest z dość masywnych pełnych paneli. Panel ma budowę stalowej ocynkowanej ramy, która wypełniona jest blachą trapezową. Ogrodzenie tymczasowe pełne wymaga dodatkowych podpór, ponieważ przy silnych wiatrach może stanowić zagrożenie. Może ono jednak spełniać jeszcze jedna ważną funkcję, mianowicie stanowić świetną promocję powstającej za nim nowej inwestycji. Panele ogrodzeniowe mogą być wykonane w wybranej kolorystyce, co spowoduje, że tego typu ogrodzenie spełni funkcję marketingową. Innym rodzajem ogrodzeń budowlanych są te wykonane z paneli ażurowych. Stosuje się je wszędzie tam, gdzie nie ma konieczności zasłaniania budowy przed wzrokiem osób trzecich. Zdecydowaną zaletą ogrodzeń ażurowych jest niewielka waga paneli, co przekłada się na łatwy transport i szybki montaż. Takie panele są przepuszczalne nawet dla silnych wiatrów, dzięki temu nie wymagają dodatkowych podpór i wzmocnień. Zarówno montaż jak i demontaż są proste i nie zajmują dużo czasu.

Lepiej kupić czy wynająć? Wybrane ogrodzenie budowlane można kupić na własność lub wybrać usługę wynajmu. Koszty zależeć będą od czasu wynajmu, a zatem im budowa będzie trwała dłużej, tym mniej opłaca się wynajem, a bardziej zakup. Pamiętajmy jednak, że stawki za wynajem można ustalać indywidualnie. Poza tym najczęściej w cenę wynajmu wliczony jest koszt montażu i demontażu ogrodzenia, co zaoszczędzi nam czasu i pracy.