You are currently viewing Regularne wymiany oleju

Regularne wymiany oleju

Dbanie o nienaganny stan techniczny swojego pojazdu jest jednym z podstawowych obowiązków każdego posiadacza samochodu. Niestety, niektórzy kierowcy, a w szczególności ci z najmniejszym stażem, często zapominają, że poza bieżącymi naprawami należy też pamiętać o regularnym wymienianiu filtrów i płynów, które praktycznie każdego roku powinny być wymieniane w każdy modelu samochodu. Ta niewiedza może prowadzić do wielu problemów, których łatwo można byłoby uniknąć.

Rodzaje oleju w nowoczesnych samochodach

wymiana olejuSpośród wszystkich płynów, które znajdują się w samochodach najważniejszym z nich jest z pewnością olej silnikowy, który musi być wymieniany regularnie co jeden rok lub co określoną liczbę kilometrów. Regularna wymiana oleju jest naprawdę kluczowa, ponieważ zaniedbania w tym zakresie mogą doprowadzić do zatarcia silnika i w konsekwencji do bardzo kosztownego remontu silnika. Producenci samochodów określają konkretne parametry olejów silnikowych, które powinny być stosowane w danym modelu auta. Ważne jest, żeby pilnować stosowania olejów o podobnych parametrach, ponieważ mieszanie ich także może zaszkodzić funkcjonowaniu silnika. W najnowszych samochodach stosuje się zazwyczaj oleje w pełni syntetyczne i wielu kierowców dba, żeby cały czas stosować ten sam model, a w przypadku ewentualnej zmiany, żeby nadal stawiać na oleje syntetyczne. W przypadku odstępstwa i zastosowania oleju półsyntetycznego, powrót do pełnego syntetyku będzie praktycznie niemożliwy. Niektórzy producenci samochodów zalecają stosowanie olejów dedykowanych konkretnie produkowanym przez nich silnikom. Warto też pamiętać, że niektóre starsze auta, zwłaszcza te wyposażone w większe silniki diesla z czasem zaczynają pobierać większe ilości oleju, przez co trzeba uzupełniać go jeszcze przed terminem jego wymiany. Na szczęście najpopularniejsze oleje dostępne są na większości stacji paliw, co rozwiązuje ten problem.

Dbanie o stan silnika pozwala na utrzymanie go w pełni sprawności przez długie lata, a systematyczne wymiany oleju i stosowanie produktów wysokiej jakości od znanych producentów pozwoli na unikanie ewentualnych remontów silnika nawet po przejechaniu większej ilości kilometrów, niż przewidywał producent dla danego modelu samochodu w swojej specyfikacji.