You are currently viewing Rębaki z różnym mechanizmem tnącym

Rębaki z różnym mechanizmem tnącym

Rębak do drewna to jedno z większych urządzeń, które jest wykorzystywane jako pierwsze na miejscu wycinki drzew lub cięć pielęgnacyjnych przy ciągach komunikacyjnych. Rębaki są również wykorzystywane w gospodarstwach rolnych gdzie są bardzo przydatne przy przerabianiu wszelkich odpadów drzewnych na zrębki. Producenci oferują rębaki z mechanizmem tnącym tarczowym i bębnowym, które są równie wydajne.

Podstawowe rodzaje rębaków do drewna

rębak tarczowyRosnąca popularność rębaków w Polsce wynika z możliwości świadczenia usług pielęgnacyjnych zieleni miejskiej, zapotrzebowania przy usuwaniu odpadów po wycinkach leśnych oraz chęci zarobienia na sprzedaży zrębków producentom ekologicznego opału w postaci pelletu i brykietu. Na rynku znajdziemy rębaki elektryczne, spalinowe oraz napędzane silnikami traktorów rolniczych poprzez wał odbioru mocy. Urządzenia te są produkowane z myślą zarówno o bardzo wymagających odbiorcach profesjonalnych oraz o użytkownikach domowych posiadających własne ogrody. Oprócz podziału wg. rodzaju napędu urządzeń rębaki dzielimy ze względu na rodzaj zastosowanego mechanizmu tnącego. Bardzo często na stronach internetowych można się spotkać z pytaniami czy rębaki tarczowe przewyższają wydajnością rębaki bębnowe i odwrotnie. O odpowiedź jest trudno gdyż parametry pracy są porównywalne. Biorąc pod uwagę rębak tarczowy jego mechanizm tnący stanowi stalowa tarcza z umieszczoną różną liczbą noży tnących wykonanych z wysokogatunkowej stali narzędziowej. Na obudowie rębaka montuje się bardzo wytrzymały przeciw nóż. W przypadku mechanizmu tnącego bębnowego noże umieszcza się na bębnie (walcu) oraz przeciw nóż na obudowie. We wszystkich rodzajach rębaków, niezależnie od napędu i wielkości możemy spotkać jeden z dwóch oferowanych mechanizmów tnących. Rębaki mimo stosunkowo prostej budowy ze względu na bardzo duże przeciążenia, którym są poddawane wymagają do ich konstrukcji bardzo wytrzymałych materiałów.

Rębaki do drewna składają się z kanału (leja) podawczego materiał drzewny, obrotowych mechanizmów tnących tarczowych lub bębnowych, napędu lub elementu przenoszącego (WOM), wentylatorów oraz kanału (ramienia) wyrzucającego zrębki na zewnątrz. Wszystkie niezbędne informacje dotyczące rębaków znajdziemy na stronach internetowych producentów tych bardzo przydatnych urządzeń.