You are currently viewing Radio CB dalekiego zasięgu

Radio CB dalekiego zasięgu

W teorii, rozmieszczenie grup interwencyjnych na mapie miasta pozwalało na dojazd do miejsca wezwania w najwyżej pięć minut. W praktyce, oczywiście, nie działało to tak dobrze. Problem leżał głownie po stronie dość wadliwej metody komunikacji, gdyż dyspozytorzy przekazywali nam informacje telefoniczne, więc zdarzało się iż jedna lub kilka grup znajdowała się poza zasięgiem sieci komórkowej. Była to sytuacja która utrudniała pracę ogromnie, i wywoływała mnóstwo problemów.

Nowoczesne radio CB do samochodu służbowego

radia cbCzęsto zastanawialiśmy się nad sposobem wyeliminowania problemu z wadliwą komunikacją, choć dopiero niedawno wpadliśmy na pomysł zastosowania w samochodach służbowych radia komunikacyjnego. Samochodowe radia CB były bowiem używane częściej niż mogło się zdawać, i okazywały się nieocenioną pomocą dla kierowców spędzających całe dnie w drodze. Dla nas, natomiast, mogły być nie tylko ułatwieniem pracy, ale pozwalać również na lepszą koordynację pomiędzy drużynami interwencyjnymi i pracownikami obiektów. Większość urządzeń samochodowych działała niemal identycznie jak obiektowe radiotelefony, w które wyposażeni byli pracownicy ochrony, więc komunikacja pomiędzy grupą a wzywającym była możliwa na długo przed przyjazdem, pozwalając na sprawniejsze działanie wezwanej drużyny interwencyjnej i szybsze rozwiązanie sytuacji do której została wezwana. Wybór urządzenia nie należał do szczególnie trudnych, gdyż większość modeli radia CB była dość podobna do siebie, zarówno pod względem parametrów jak i łatwości obsługi, aczkolwiek niektóre egzemplarze były o wiele mniejsze i poręczniejsze w instalacji, umożliwiając na łatwy montaż w samochodzie i szybki dostęp do radia w razie potrzeby.

Zasięg różnił się w zależności od modelu i producenta, nieraz sięgając nawet i kilkunastu kilometrów, aczkolwiek zawsze istniała możliwość dokupienia anteny, nie tylko znacznie wzmacniającej sygnał i zwiększającej zasięg odbioru radia, ale również pozwalającej na komunikację bez typowych dla pracy w mieście zakłóceń i zniekształceń. Każde radio było podłączane do gniazdka samochodowego, nie wymagając użycia zewnętrznej ładowarki, więc problem który często wykluczał krótkofalówki z użycia, będący koniecznością ładowania baterii, nie miał tu miejsca.