You are currently viewing Przywrócenie biodrom sprawności

Przywrócenie biodrom sprawności

Osoby, które w wyniku wypadku doznają obrażeń stawu biodrowego mają ograniczone możliwości swobodnego poruszania się. W takich przypadkach niezbędna jest interwencja chirurgiczna, podczas której wymianie podlega uszkodzony staw biodrowy. Zamiast niego wstawiany jest sztuczny, czasami jest to jedyne rozwiązanie. Części osób jak najbardziej mogą towarzyszyć obawy, jednak jak się później okazuje są one całkowicie bezpodstawne, gdyż powrót do lepszej sprawności zauważalny jest dość szybko.

Kiedy biodro musi być wymienione na sztuczne?

realloplastyka biodra - śląskU dość dużej części społeczeństwa wykrywane jest schorzenie zwyrodnieniowe stawów biodrowych. To dolegliwość, która w znaczny sposób ogranicza sprawność ruchową. W skrajnych przypadkach trudno samodzielnie wykonać podstawowe czynności domowe. Dlatego skutecznym rozwiązaniem takich problemów może być realloplastyka biodra – Śląsk to część Polski, gdzie takie zabiegi są przeprowadzane przez profesjonalnych chirurgów. W trakcie operacji usuwana jest uszkodzona kość udowa i środek panewki. Oba te elementy są zastępowane sztucznymi. Na każdą endoprotezę składa się kilka części, są to panewka, wkład panewkowy, trzpień i metalowa główka. Sztuczne panewki z reguły powstają z tytanu, a środek wypełniony jest ceramiką lub polietylenem. W ramach przygotowania pacjenta do zabiegu konieczne jest wykonanie najważniejszych badań, między innymi morfologii, HCV, HIV, APTT. Potrzebny jest ponadto dokument, w którym jasno wskazuje się grupę krwi, to w przypadku pojawienia się ewentualnej potrzeby jej przetoczenia. Ale to nie koniec formalności, ponieważ potrzebne jest nawet zaświadczenie od lekarza stomatologa o braku stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej. Dodatkowym zabezpieczeniem jest przyjęcie szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Poza tym potrzebne są zaświadczenia od kardiologa, ewentualnie lekarza rodzinnego o braku przeciwwskazań.

W przypadku, gdy pacjent przyjmuje regularnie leki przeciwzakrzepowe, powinien je odstawić na 7 dni przed zabiegiem. Oczywiście wymaga to konsultacji z lekarzem prowadzącym, który wszystko wyjaśni. Czasami potrzebne są zaświadczenia od innych lekarzy, ale są to raczej kwestie indywidualne. Po operacji najczęściej zalecana jest rehabilitacja. Jest ona dopasowana do ogólnej kondycji pacjenta.