You are currently viewing Początki produkcji sejfów

Początki produkcji sejfów

Kasa pancerna, zwana również sejfem, to zamykana metalowa skrzynka, służąca do zabezpieczania cennych przedmiotów (biżuteria, pieniądze, dokumenty itp.) przed kradzieżą i/lub zniszczeniem w wyniku pożaru. Pierwszy wynaleziony sejf pochodzi z XIII wieku p.n.e. i został znaleziony w grobowcu faraona Ramzesa II. Był on wykonany z drewna i posiadał system zamykania przypominający współczesny zamek bębenkowy.

Sejfy – urządzenia do zabezpieczenia mienia

sejf domowy ściennyW XVI wieku kowale w południowych Niemczech, Austrii i Francji po raz pierwszy wykuwali z blachy żelaznej kasetki na pieniądze. Te blaszane kasetki służyły jako wzór dla masowo produkowanych kasetek w XIX wieku. W 1835 roku angielscy wynalazcy Charles i Jeremiah Chubbowie z Wolverhampton otrzymali patent na sejf antywłamaniowy i rozpoczęli produkcję sejfów. Bracia Chubb produkowali zamki już od 1818 roku. Firma Chubb Locks była niezależnym przedsiębiorstwem do roku 2000, kiedy to została sprzedana firmie Assa Abloy. 2 listopada 1886 r. wynalazca Henry Brown opatentował „pojemnik do przechowywania i konserwacji papierów”. Pojemnik był trudnopalny i odporny na upadki, ponieważ został wykonany z kutego metalu. Można go było właściwie zabezpieczyć za pomocą zamka i klucza, a także utrzymać organizację ważnych dokumentów wykorzystując odpowiednie przegródki. Kasa pancerna lub sejf domowy ścienny są przeznaczone do zapewnienia ukrytej ochrony dokumentów i różnych wartościowych przedmiotów.

Regulowana głębokość pozwala na maksymalne wykorzystanie przestrzeni użytkowej przy montażu w ścianach o różnej grubości. Niektóre sejfy ścienne posiadają odporne na włamanie wpuszczane drzwi z ukrytymi zawiasami dla ochrony przed kradzieżą. Nad sejfem można zawiesić obraz, aby zasłonić go przed widokiem publicznym.