You are currently viewing Płatne badanie w kierunku boreliozy

Płatne badanie w kierunku boreliozy

Każdego roku jest notowanych około kilkadziesiąt tysięcy ukąszeń kleszczy, z czego około połowa kończy się zakażeniem boreliozą. Jednakże trzeba zaznaczyć, że są to oficjalne wyniki, które nie uwzględniają osób chorych, które o tym nie wiedzą.

Dlaczego boreliozę uważa się za niebezpieczną?

badanie pcr borelioza cenaMaleńkie pajęczaki z podgromady roztoczy sieją prawdziwą panikę wśród rodziców, ponieważ od kilku lat mamy ich plagę w całym kraju. Jednakże to nie jest najgorsze, ponieważ powodują one kleszczowe zapalenie opon mózgowych, a także są nosicielami boreliozy. Co prawda jest dostępna szczepionka na kleszczowe zapalenie opon mózgowych, ale nie jest ona refundowana i trzeba wykonać trzy serie szczepień. Jeżeli natomiast chodzi o boreliozę, to nie ma skutecznej szczepionki na nią. Jednakże jest ona uleczalna, choć konieczna jest wczesna diagnoza. Najlepszym sposobem na jej potwierdzenie jest badanie PCR borelioza cena zależy od placówki diagnostycznej, ale przeważnie jest to koszt rzędu stu dwudziestu – stu czterdziestu złotych. Do badania jest pobierana krew, na podstawie której ustalana jest obecność przeciwciał charakterystycznych przy zakażeniu boreliozą. Pozytywny wynik jest podstawą do rozpoczęcia antybiotykoterapii, która jest skuteczna u dziewięćdziesięciu procent pacjentów. Jednakże konieczne jest wczesne zdiagnozowanie choroby, ponieważ to daje szanse na wyzdrowienie i szybki powrót do zdrowia. Jeżeli tylko pojawią się niepokojące objawy, to należy się udać do lekarza, w celu skierowanie na badanie.

Jeszcze do niedawna się uważało, że na ukąszenia kleszczy są głównie narażone zwierzęta domowe i dzieci, gdyż one spędzają najwięcej czasu na łonie natury. Jednak dziś wiadomo, że każdy może być zagrożony, ponieważ mamy ich plagę w ogrodach, parkach i na trawnikach.