You are currently viewing Orurowanie do samochodów osobowych

Orurowanie do samochodów osobowych

Samochody osobowe w wielu przypadkach nie należą do najwytrzymalszych konstrukcji, a nawet najlżejsze uderzenia są w stanie poważnie uszkodzić podzespoły pojazdu. Kierowcy zdający sobie sprawę z delikatności własnego pojazdu bardzo często modyfikują go, dodając różne zabezpieczenia zwiększające wytrzymałość.

Legalne orurowanie samochodów osobowych

orurowanie samochoduNajpopularniejszą i bodaj najtańszą metodą podniesienia wytrzymałości samochodów jest zamontowanie stalowej ramy, pochłaniającej większość energii uderzenia. Orurowanie samochodów terenowych jest bodaj najczęściej wykonywaną modyfikacją tego rodzaju, aczkolwiek pojazdy osobowe również są zabezpieczane w ten sposób, aczkolwiek w nieco mniejszym stopniu. Stalowe orurowanie jest bowiem stosunkowo ciężkie, i w wielu przypadkach nie spełnia wymagań drogowych, umożliwiających dopuszczenie pojazdu do ruchu na drodze publicznej. Zamiast stalowych ram, w samochodach osobowych stosuje się więc ramy aluminiowe orurowanie samochodu, lub rzadziej tytanowe lub też konstrukcje z włókien węglowych. Wszystkie powyższe odmiany są bowiem nie tylko lżejsze od stalowych ram i spełniają wymagania drogowe ale również nie obciążają silnika w taki sposób jak ma to miejsce w ciężkich odmianach, dzięki mniejszej masie konstrukcji. Aluminiowe odmiany montowane są w tych samochodach, których kierowcy nie posiadają budżetu na droższe odpowiedniki.

Mimo iż są one mniej wytrzymałe niż terenowe ramy ze stali, ich założenie w żaden sposób nie wpływa na zwiększenie obciążenia wywieranego na silnik samochodu lub też układy amortyzacji. Przydają się one zwłaszcza w niewielkich, budżetowych samochodach o bardzo delikatnych konstrukcjach, zauważalnie podnosząc ich wytrzymałość. Bardziej zaawansowane ramy, natomiast, stosowane są przede wszystkim w pojazdach sportowych.