You are currently viewing Odkwaszanie gleby nawozem wapniowym

Odkwaszanie gleby nawozem wapniowym

Co zrobić, aby rośliny uprawiane przez nas w ogrodach czy na polach uprawnych rosły zdrowo, wyglądały pięknie, lub dawały wysokie plony? Trzeba zapewnić im jak najlepsze warunki do rozwoju, czyli odpowiednie nawadnianie, dawka promieni słonecznych oraz wystarczająca ilość składników odżywczych czerpanych z gruntu. Jednak, aby roślina mogła pobierać z gleby to, co jej potrzebne, ogromne znaczenie ma jakość samej gleby. Jeśli odczyn gleby nie jest dla rośliny korzystny, nawet najlepszy nawóz nie pomoże, ponieważ nie będzie on właściwie pobierany i wykorzystywany.

Działanie i rodzaje nawozów wapniowych

popularny nawóz wapniowy granulowanyOdczyn pH gleby ma ogromne znaczenie w powodzeniu hodowli roślin. Każdy gatunek ma nieco inne wymagania, jednak warto zauważyć, że zdecydowana większość roślin lubuje się w glebach o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Tylko niektóre gatunki, takie jak iglaki czy różaneczniki, uwielbiają mocniej zakwaszone gleby i w nich czują się najlepiej. Dlatego w przypadku uprawy kwasolubnych roślin często wykorzystywane jest ściółkowanie korą, która podnosi kwasowość gleby. W większości przypadków mierzymy się jednak ze zbyt zakwaszoną dla naszych roślin glebą i w takich sytuacjach konieczne jest jej odkwaszanie, najlepiej poprzez wapnowanie. Popularny nawóz wapniowy granulowany pozwoli na zmianę odczynu pH gleby na bardziej korzystny. Pamiętajmy jednak, że taki nawóz bardzo łatwo jest przedawkować, dlatego koniecznie trzeba trzymać się proporcji podanych na opakowaniu przez producenta. Popularny nawóz wapniowy granulowany trzeba również dopasować do rodzaju gruntu na działce. Jeśli są to grunty przepuszczalne, bezpieczniejszy będzie nawóz wapniowy węglanowy, który działa wolniej, jednak trudniej będzie go przedawkować. Przy gruntach ciężkich lepiej sprawdzi się nawóz wapniowy tlenkowy, którego działanie jest dużo szybsze, a na efekty nie trzeba długo czekać. Takiego nawozu nie powinno się jednak stosować na zbyt przepuszczalnych gruntach.

Wapnowanie gleby to nie tylko wybór odpowiedniego nawozu oraz precyzyjne dopasowanie jego dawki. Trzeba zwrócić uwagę również na warunki pogodowe. Nawozy wapniowe należą do bardzo pylących, dlatego nie zaleca się ich stosowania podczas silnego wiatru. Warunkiem koniecznym jest także sucha gleba (mokra ziemia będzie utrudniać odpowiednie rozprowadzenie nawozu). Nawóz rozsypujemy w miejscu docelowych a następnie przekopujemy ziemię na głębokość szpadla. Przez kolejne 2-3 tygodnie nie należy stosować żadnych innych nawozów.