You are currently viewing Nowoczesny system przeciwpożarowy

Nowoczesny system przeciwpożarowy

Stare bloki mieszkalne nie mają niemal nigdy systemu oddymiania w klatkach schodowych, gdyż były one budowane w latach gdy takie systemy nie funkcjonowały w ogóle. Możliwość zapewnienia bezpiecznej ewakuacji mieszkańcom jednak w zupełności wystarczy by nawet najstarsze bloki zostały w końcu wyposażone w nawet najbardziej podstawowe systemy oddymiania, które mają zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom w trakcie konieczności opuszczenia budynku.

System oddymiania w bloku mieszkalnym

system oddymiania grawitacyjnego do budynkuW wielu przypadkach okazuje się iż z racji konstrukcji bloku, większość systemów oddymiających, posiadających mechaniczne wentylatory nie może być zamontowana w danym budynku. W takiej sytuacji wybierane są nowocześniejsze, łatwiejsze w montażu systemy, które dopiero od niedawna zaczęły wchodzić do szerszego użytku. Najczęstszym wyborem jest system oddymiania grawitacyjnego do budynku mieszkalnego, gdyż jest on uznawany za najskuteczniejszy system usuwania zadymienia, ale również za system całkowicie bezinwazyjny, nie wymagający ogromnej ilości modyfikacji konstrukcji samego budynku. Wykorzystuje on bowiem naturalny ruch powietrza by kierować rozgrzane i zadymione powietrze z wnętrza klatki schodowej ku najwyższym kondygnacjom

puttygen.biz

, gdzie zwykle zostają zamontowane odpowietrzniki, wentylacja wyciągowa, lub też gdzie znajdują się standardowe otwory wentylacyjne bloku, przez które dym i gorące powietrze są usuwane. W większości tego typu systemów zimne powietrze wtłaczane jest przez kanały ulokowane na parterze bloku, czasem mające mechaniczne wentylatory, a czasem nie posiadające żadnych ruchomych elementów. Systemy tego typu mogą być zarówno całkowicie zautomatyzowane, jak i sterowane ręcznie, choć najbardziej popularne są te warianty które uruchamiają się samoczynnie przez parcie powietrza, aczkolwiek nie posiadają żadnych automatycznych urządzeń które mogłyby przestać pracować po utracie zasilania.

Montaż takiego systemu jest bardzo trywialny

, zwłaszcza jeśli nie posiada on żadnego wyposażenia elektrycznego czy własnych przewodów odprowadzających gorące powietrze, i zazwyczaj w żaden sposób nie przeszkadza mieszkańcom bloku w normalnych zajęciach. Najczęściej montaż przebiega prawie niezauważenie, a zakładanie dolnych kanałów jest bodaj najbardziej zajmujące.