You are currently viewing Niemowlak w obliczu kolki

Niemowlak w obliczu kolki

 

Po skończonym czwartym tygodniu życia, noworodek staje się niemowlakiem, który ciągle jest nieporadny i nie potrafi się komunikować z rodzicami. Jest całkowicie zdany na opiekę rodziców, którzy z każdym dniem coraz lepiej poznają swojego maluszka. Dzieci mają jedynie jedno narzędzie do kontaktu z otoczeniem i jest to płacz. Komunikują nim wszystkie swoje potrzeby.

Jak pomóc niemowlakowi w kolce?

co pomaga na kolki u niemowlakaKażdy rodzic uczy się zachowań swojego dziecka, ponieważ chce wiedzieć, kiedy malucha coś boli, jest znudzony czy potrzebuje bliskości mamy. Pozornie może się wydawać, że dziecko płacze zawsze tak samo, ale to mylne myślenie, gdyż każdy rodzaj płaczu ma inną intonację. Najbardziej doniosły płacz jest wtedy, kiedy dziecku doskwiera jakiś ból. Jeżeli maluch się nie uderzył, to najczęstszym bólem jest ból spowodowany kolką. Jest to on wynikiem gromadzenia się pęcherzyków powietrza w układzie pokarmowym, które powodują dokuczliwe skurcze. Maluchy w takiej sytuacji najczęściej zaczynają nagle płakać, pomimo że wszystkie podstawowe potrzeby zostały zaspokojone. Taki ból może je nawet wyrwać ze snu. Wielu świeżo upieczonych rodziców nie wie co pomaga na kolki u niemowlaka, dlatego też prędko udają się do lekarza specjalisty. Przeważnie jest to to poważna dolegliwość, gdyż występuje ono u około pięćdziesięciu procent dzieci w wieku od czwartego do dziesiątego tygodnia życia. Kolki nagle się pojawiają i tak samo nagle ustępują. Jednakże nie warto ich bagatelizować, ponieważ maluszek bardzo cierpli, kiedy ich doświadcza. Kolka może mieć słaby, umiarkowany lub ostry ból, na które działają odmienne metody. Najczęściej jest to noszenie na rękach w pozycji pionowej, przytulanie, trzymanie maluszka na brzuszku lub nawet puszczanie uspokajających szumów. W ostrych przypadkach konieczny może być masaż brzuszka, który działa rozluźniająco.

Kiedy dziecko doświadcza kolki, to jego brzuszek staje się wzdęty i twardy, co może być jasnym sygnałem dla rodziców, z jakiego powodu maluch płacze. Dzieci najczęściej wtedy podkurczają nóżki, gdyż w takim ułożeniu odczuwają ulgę w bólu. Na pewno należy wtedy dziecku jak najszybciej pomóc, gdyż kolka jest dla niego równie stresująca, co dla jego rodziców, którzy nierzadko czują się bezradni. Zawsze można zastosować środek farmaceutyczny dostępny w aptece.