You are currently viewing Na czym polega obsługa zus?

Na czym polega obsługa zus?

Bez względu na to czy mowa o jednoosobowej działalności gospodarczej, która poza właścicielem nie zatrudnia pracowników, czy o firmie zatrudniającej wyżej wspomnianych, w obu przypadkach koniecznym jest rozliczanie się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.  Do ZUSu  odprowadza się składki zdrowotne i emerytalno- rentowe, a także dokonuje rozmaitych zgłoszeń. W związku z tym warto, aby tego typu sprawami zajmowała się wykwalifikowana osoba tzw. kadrowy lub kadrowa.

Obsługa zus – jaki jest jej zakres?

obsługa zus lublinTak naprawdę wszystko zależy od preferencji przedsiębiorcy, który zleca wykonanie usługi jaką jest obsługa zus Lublin. Jeżeli dana firma zatrudnia specjalistę do spraw kadr i płac, wówczas jest on odpowiedzialny za kompleksową obsługę spraw pracowniczych, łącznie z naliczaniem wynagrodzeń za pracę. Jeżeli jednak w grę wchodzi outsourcing usług kadrowych, to tutaj sprawy mogą mieć się nieco inaczej. Właściciel przedsiębiorstwa korzystającego z outsourcingu usług kadrowych może np. chcieć, aby specjalista ds. kadr zajmował się jedynie sprawami czysto kadrowymi z pominięciem płac. Lub oczywiście skorzystać z możliwości kompleksowej obsługi kadr i płac. Obsługa zus to także zwolnienia lekarskie, urlopy, współpraca z komornikiem w sprawie zajęcia wynagrodzenia. W związku z powyższym, jeżeli danemu pracodawcy zależy na tym, aby obsługa spraw pracowniczych była wykonywana kompleksowo, wówczas powinien poszukać firmy, która się tego podejmie. Zatrudnianie specjalisty do spraw kadr i płac na pełny etat może być opłacalne w przypadku dużych firm, które zatrudniają kilkaset pracowników. W innym wypadku lepiej postawić na firmę outsourcingową, gdyż będzie to niewątpliwie dużo tańsze rozwiązanie. Warto mieć jednak na względzie fakt, że w tego typu sprawach nie należy się kierować jedynie ceną za wykonanie usługi, ale przede wszystkim jakością.

Podsumowując – rozliczanie się z ZUS jest odgórnie narzucone przepisami prawa, w związku z czym każdy przedsiębiorca podlega temu obowiązkowi. Jedni decydują się na samodzielne zajęcie się temat, a inni w tym celu zatrudniają wykwalifikowane osoby, które obsłużą kwestie związane z zus na zlecenie. Warto jednak pamiętać o tym, że jeżeli nie dysponuje się odpowiednią widza i umiejętnościami, to lepiej zlecić tego typu usługę profesjonaliście.