You are currently viewing Murano światowe centrum wyrobów artystycznych ze szkła.

Murano światowe centrum wyrobów artystycznych ze szkła.

Murano to mała wyspa w pobliżu Wenecji słynąca ze światowej sławy wyrobów ze szkła. Wszystkie produkty są wykonywane ręcznie przez rzemieślników, korzystających z wielowiekowych tradycji i umiejętności wytopu szkła. Wyroby są wykonywane przy użyciu metody lampowej do rozrzedzania krzemionki,   następnie nadawany jest kształt podczas chłodzenia wodą. Przy wykańczaniu prac szklarze korzystają z filigranu, emalii, grawerunku czy złocenia. Cały cykl powstawania produktu końcowego odbywa się na stole warsztatowym.

Czym charakryzują się wyroby z odobnego szkła Murano?

ozdobne szkło muranoSzklarze z Murano oferują wiele różnych wyrobów, od malutkich koralików używanych do wyrobu biżuterii po monumentalne żyrandole składające z wielu barwnych elementów. Wytworem ich rąk są przejrzyste, wielokolorowe, często uszlachetniane kilkudziesięcioma składnikami, finezyjne produkty. Rzemieślnicy wykonują nie tylko przedmioty użytkowe, ale i artystyczne rzeźby znajdujące swoich odbiorców na całym świecie. Bajeczne w kształcie, niespotykane kolorystycznie postaci to wizytówka mistrzów z Murano. Robią patery o niebanalnej stylistyce i formie, które są poszukiwane przez odbiorców z całego świata. Umiejętność łączenia kolorów i zdobień to ogromna umiejętność, którą szklarze z Murano doprowadzili do perfekcji. W rodzinnych hutach powstają kryształowe żyrandole, złożone z wielu drobnych elementów precyzyjnie obrobionych i przygotowanych do stworzenia niepowtarzalnych arcydzieł sztuki hutniczej. Produkty wykonane przez hutników znajdują swoje miejsca w płacach milionerów, domach użyteczności publicznej o ustalonej renomie, a także w domach zwykłych ludzi. W obecnym świecie designu ozdobne szkło murano zajmuje szczytową pozycję.

Wyroby mistrzów z Murano w zależności od jakości produktu osiągają niebotyczne ceny, ale też jest pewien pakiet skierowany do odbiorcy o mniej zasobnym portfelu. Jako wyznacznik luksusu ozdoby z Murano zyskały wielbicieli na całym świecie, a tym samym stały się przedmiotem pożądania, który jst podatny na podrabianie. Nie wszystkie huty z Murano należą do stowarzyszenia Vetro Artstico di Murano, a tylko te mogą wystawiać certyfikat autentyczności. Szkło z Murano jest bardzo przezroczyste i nigdy nie jest malowane, kolor jest wynikiem barwienia szkła.