You are currently viewing Mata antyzmęczeniowa jako alternatywa do pracy na stojąco

Mata antyzmęczeniowa jako alternatywa do pracy na stojąco

Dobranie odpowiedniej maty nie jest bardzo łatwą sprawą, gdyż trzeba dostosować wybór zgodny z wytycznymi określonymi na danym stanowisku pracy. Ważnym aspektem jest również budżet jaki możemy przeznaczyć na zakup takiej maty. Jaką matę antyzmęczeniową wybrać?

Środowisko pracy, a mata antyzmęczeniowa

skuteczne maty antyzmęczeniowePierwszym i zarazem kluczowym pytaniem, które pomoże nam przy doborze odpowiedniego produktu musi być informacja o rodzaju środowiska w jakim ma być wykorzystywana mata antyzmęczeniowa. Każdy taki produkt wykonywany jest w określonej technologii i z właściwych materiałów jak i również musi cechować się specyficznymi właściwościami. Skuteczne maty antyzmęczeniowe bardzo dobrze sprawdzają się w różnych miejscach pracy, które możemy podzielić na trzy rodzaje. Pierwszym rodzajem miejsca pracy jest środowisko suche – w którym ryzyko zlania  maty wodą lub innymi substancjami jest znikome np. linie pakowania towaru , biura czy recepcje. Maty przystosowane do tego charakteru pracy posiadają pełną powierzchnię, ale spotkać również możemy podkład ze specjalnymi otworami, którym zadaniem jest odprowadzanie wody lub poprawienie właściwości antypoślizgowych czy zbieranie drobinek zanieczyszczeń lub wiórów. Drugim rodzajem miejsca pracy jest środowisko mokre – posiadające duże zawilgotnienie, w którym kontakt z wodą lub innymi cieczami jest stałym czynnikiem. W takim przypadku maty mają specjalne otwory drenażowe w powierzchni i w sytuacji gdy woda znajdzie się to powinna być odprowadzona bezpośrednio na matę. Taka mata musi posiadać litą konstrukcję, która uniemożliwi wchłanianie przez nią cieczy. Zamiast tego woda będzie swobodnie spływać po jej powierzchni lub przez otwory. Podkład ten powinien charakteryzować się dobrą przyczepnością spodniej części maty. Trzecim, a zarazem ostatnim środowiskiem pracy jest środowisko zaolejone – podobne właściwości jak w środowisku mokrym. jednak właściwości powinny być na jeszcze wyższym poziomie ze względu na dodatkowy kontakt ze smarami, olejami przemysłowymi czy gospodarczymi, gdyż rozlanie ich stanowi jeszcze większe zagrożenie upadku. Mata taka powinna być wykonana z materiału olejoodpornego czyli kauczuku nitrylowego, jako domieszki do gumy naturalnej. Maty takie maja głownie zastosowanie w fabrykach lub warsztatach samochodowych. 

Głównym zadaniem maty antyzmęczeniowej jest zapewnienie komfortu, który pozwoli na wydajniejszą pracę, ograniczy ból pleców, nóg czy stóp. Przy zakupie takiej maty warto pamiętać, aby wybrać najwyższy stopień komfortu. Wybranie odpowiedniej maty może nie tylko ograniczyć ryzyko pełniące funkcję amortyzujące dla spadających elementów, ale również zachowanie swojego głównego zastosowania jakim jest działanie antyzmęczeniowe.