You are currently viewing Legalne zatrudnianie Azjatów

Legalne zatrudnianie Azjatów

Starsze osoby zapewne doskonale pamiętają jak dużym problemem było niegdyś znalezienie dobrze płatnej pracy w naszym kraju. Gdy wyszliśmy z okowów komunizmu to zaczęło powstawać w Polsce bardzo dużo prywatnych firm. Wówczas zapotrzebowanie na pracowników było ogromne ale bardzo szybko najlepsze wakaty zostały obsadzone. Obecnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Teraz to pracodawcy często miewają problemy z pozyskaniem dobrego pracownika na długie lata.

Zatrudnianie obcokrajowców w Polsce

pozyskanie pracowników ze wschoduNa chwilę obecną z naszego kraju wyjeżdżają tysiące osób. Każdego dnia mnóstwo naszych rodaków przekracza polską granicę. Wyjazdy te to w zdecydowanej większości podróże w celach podejmowania pracy za granicą. Często są tam oferowane o wiele lepsze zarobki niż w Polsce. W związku z tym osoby pracujące fizycznie w naszym kraju wolą wykonywać tę samą pracę za granicą i dostawać za swój wkład o wiele większe pieniądze. Jest to więc bardzo trudna sytuacja dla polskich przedsiębiorstw. Mówi się już nawet o tym, że całe mnóstwo firm upada z tego powodu, że ciężko jest ze znalezieniem chętnych do pracy. Jednym z rozwiązań problemu może być pozyskanie pracowników ze Wschodu. Przez długi czas rozwiązaniem dla polskich przedsiębiorców byli pracownicy z Ukrainy. Jak się jednak okazuje, również i oni zostali skutecznie skuszeni zachodnimi zarobkami. W związku z tym często konieczne jest szukanie pracowników jeszcze głębiej w Azji. Często słyszy się ostatnimi czasy o tym, że polskie firmy w swoich szeregach posiadają pracowników z Nepalu, Indii czy Bangladeszu. Szczególnie dużym uznaniem cieszą się pracownicy z Nepalu ponieważ uchodzą oni za osoby bardzo komunikatywne, pracowite i przede wszystkim uczciwe. Najczęściej bywa tak, że gdy Nepalczyk już przyjedzie do naszego kraju to nie ma ochoty się stąd nigdzie ruszać. Niektórzy chętnie ściągają do Polski swoje rodziny by mogli oni razem cieszyć się dostatnim życiem jakiego nie mogli zaznać w swoim kraju.

Na dzień dzisiejszy w Polsce pracuje kilka tysięcy osób pochodzących z krajów wschodniej Europy oraz Azji. Oprócz pracowników z Nepalu czy Indii często przyjeżdżają do Polski osoby z Białorusi, Mołdawii, Macedonii czy też Gruzji. Z reguły jest tak, że naszym kraju podejmują oni prace fizyczne. Jednak zdarzają się również wyjątki od tej reguły.