You are currently viewing Koszenie i przycinanie trawników

Koszenie i przycinanie trawników

Wiele osób chce mieć piękny i zadbany ogród oraz trawnik. Tereny zielone wymagają jednak specyficznej i regularnej pielęgnacji, nawożenia i podlewania, ale przede wszystkim koszenia. Dzięki temu działka nie zarośnie niechcianymi chwastami, a trawa będzie prezentowała się estetycznie i schludnie. Jaki sprzęt wybrać do koszenia?

Nowoczesne roboty do koszenia

roboty kosząceNajbardziej popularnym urządzeniem do koszenia jest kosiarka wyglądem przypominająca wózek z pojemnikiem na ścinany materiał. Powszechnie występuje w dwóch wersjach: spalinowej lub akumulatorowej (elektrycznej). Głównymi zaletami tej pierwszej są mobilność (nie ciągnie się za nią kabel), niezależność od zasilania elektrycznego, większa moc oraz efektywność przy wysokiej trawie. Niestety jest dość ciężka, głośna, a paliwo jest drogie i wytwarza spaliny. Druga jest tańsza w zakupie i eksploatacji, a przy tym cichsza, lżejsza i bardziej ekologiczna. Jej wadą jest długi kabel, który można przypadkiem przeciąć podczas prac ogrodowych. Generalnie przyjmuje się, że do 500 m2 najlepszym wyborem będzie kosiarka elektryczna, a na większe potrzeby trzeba zakupić kosiarkę spalinową lub traktor ogrodowy. Obecnie dostępne na rynku są także roboty koszące. Te małe urządzenia nadają się do ogrodów małych, średnich i dużych. Takiego robota można zaprogramować w dowolnym momencie nawet na za kilka godzin, tak aby pracował na przykład podczas nieobecności domowników. Jest on bardzo cichy, dlatego może pracować również w nocy. Sprzętem można sterować za pomocą aplikacji mobilnej, co jest bardzo wygodne.

Zależnie od terenu działki musimy zdecydować się na odpowiedni sprzęt do koszenia. Podstawowa pielęgnacja trawnika może być wykonywana przez jedną osobę przy użyciu kosiarki spalinowej lub akumulatorowej albo traktora ogrodowego. Nowoczesnym rozwiązaniem jest robot koszący, który samodzielnie zajmie się przycinaniem trawy.