Korzyści z przeprowadzania dokładnych pomiarów czasu

Sport wyczynowy stopniowo ulega coraz większej specjalizacji. Jeszcze kilka lat temu mogliśmy obserwować zawodników, którzy startowali w kilku konkurencjach, ale dzisiaj takie sytuacje już niemal nie mają miejsca. Trening dla konkretnej dyscypliny i pod konkretny dystans jest tak bardzo specjalistyczny, że nie ma możliwości włączenia w niego dodatkowych aktywności, które umożliwiłyby uzyskiwanie sukcesu także w innej. Natomiast jeżeli tylko pozwolimy na inny trening, zawodnik często traci możliwość walki o najwyższe cele.

Wykorzystanie dokładnych pomiarów czasu

dokładne pomiary czasuJak wspomniano powyżej, sport wyczynowy ulega stopniowo coraz większej specjalizacji. Nie ma już możliwości aby sportowiec, osiągający najlepsze wyniki w swojej dyscyplinie, startował także w innej. Dodatkowo osiąganie takich wyników wymaga od danej osoby bardzo dużych poświęceń nie tylko na treningu, ale także podczas całej reszty dnia. Specjalizacja w sporcie stawia też bardzo duże wymagania trenerom. Muszą oni posiadać specjalistyczną wiedzę, aby odpowiednio sterować procesem szkoleniowym i formą zawodnika. Jedną z rzeczy, która może im w tym bardzo pomóc są dokładne pomiary czasu. Liczą się one nie tylko podczas zawodów, ale także podczas treningów. W czasach, gdzie o medalu potrafią decydować dziesiąte lub setne sekundy, musimy zwracać szczególną uwagę na czasy osiągane przez naszego sportowca na treningach. Pozwoli nam to lepiej poznać jego organizm i sterować formą tak, aby największy jej szczyt przypadł na najważniejsze zawody. Dodatkowo postęp na treningach także możemy notować właśnie w tak niewielkich wartościach. Może to być szczególnie istotne, gdy zawodnik traci motywację, ponieważ ma przeczucie, że stoi w miejscu, a trener może mu pokazać ciągłe postępy, które nie są widoczne gołym okiem, ale wciąż zachodzą.

Podsumowując, sport wyczynowy wymaga dziś coraz większych poświęceń i wiedzy zarówno od zawodnika, jak i od jego trenera. Dlatego też bardzo ważne jest aby nawet na treningach stosować bardzo dokładne pomiary czasu. Jest to czynnik, który może zadecydować o tym, czy sięgniemy po wymarzone cele, czy też miniemy się z nimi o ułamki sekundy. Dodatkowo może być też czynnikiem motywacyjnym w trudnych momentach, gdy mamy wątpliwości co do naszych postępów.