You are currently viewing Korzyści z grania na instrumentach muzycznych

Korzyści z grania na instrumentach muzycznych

Nauka gry na instrumencie muzycznym ma tak wiele zalet – czy to budowanie pewności siebie, poprawianie pamięci czy poszerzanie kręgu towarzyskiego. Niezależnie od wieku, każdy może zacząć przygodę z muzyką. Oto kilka powodów, dla których warto rozważyć rozpoczęcie nauki na instrumencie muzycznym.

Dlaczego warto grać na instrumencie?

instrumenty muzyczneGra na instrumencie czyni mądrzejszym. Wiele badań wykazuje korelację między szkoleniem muzycznym a sukcesem akademickim, zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Nauka gry na instrumencie stymuluje mózg, poprawiając jego funkcje, takie jak pamięć i abstrakcyjne umiejętności rozumowania, które są niezbędne w matematyce i nauce. Życie towarzyskie poprawi się. Gra na instrumencie jest nie tylko dobra dla mózgu, ale także świetna do poszerzenia kręgu towarzyskiego. Dołączenie do grupy muzycznej w każdym wieku zachęca do rozwijania relacji z nowymi ludźmi. Buduje także umiejętności przywódcze i tworzenie zespołu, a także pokazuje korzyści z pracy z innymi. Instrumenty muzyczne i gra na nich łagodzi stres. Muzyka zapewnia spokój. Ma wyjątkowy wpływ na emocje, a nawet udowodniono, że obniża tętno i ciśnienie krwi. Gra na instrumencie daje poczucie osiągnięcia celu. Jeżeli coś nie wychodzi, a później okazuje się, że jednak udało się zagrać coś w odpowiedni sposób, daje to ogromne poczucie dumy, zwłaszcza gdy udało się udoskonalić fragment, z którym zmagało się od tygodni. Buduje pewność siebie. Gra na instrumencie pomaga poczuć się swobodnie z wyrażaniem siebie. Gdy dzieci zaczynają doskonalić swoją grę, prawdopodobnie będą grać dla kilku odbiorców, zaczynając od nauczyciela muzyki lub rodziców i rozgałęziać się na grupy innych uczniów i publiczności koncertowej. Zabawa z publicznością może pomóc dzieciom poczuć się pewnie w prezentowaniu swojej pracy w późniejszym życiu. Nauka gry na instrumencie ćwiczy cierpliwość. Wyniki nie przychodzą od razu. Niekiedy trzeba wielu miesięcy ćwiczeń, aby móc zagrać coś w taki sposób, w jaki się chce. Pierwsze miesiące są zawsze najtrudniejsze. Ale później, patrząc wstecz, można będzie cieszyć się ze swoich osiągnięć i wiedzieć, że naprawdę osiągnęło się coś ważnego.

Naukowcy odkryli, że nauka gry na instrumencie muzycznym może poprawić pamięć werbalną, rozumowanie przestrzenne i umiejętności czytania. Gra na instrumencie powoduje korzystanie z obu stron mózgu, co wzmacnia moc pamięci. Zwiększa również dyscyplinę i umiejętności zarządzania czasem. Nauka gry na instrumencie nie jest umiejętnością, którą można opanować z dnia na dzień. Nauka muzyki wymaga czasu i wysiłku, a także pomaga dzieciom zrozumieć, że jeśli chcą być w czymś dobre, muszą poświęcić godziny i skutecznie zorganizować swój czas

Dodaj komentarz