You are currently viewing Kłódka – okucie budowlane zamykające

Kłódka – okucie budowlane zamykające

Używane w Europie już od środkowego okresu europejskiej epoki żelaza (ok. 450 r. p.n.e. do podboju rzymskiego w I wieku p.n.e.), kłódki są powszechnie spotykane na drzwiach piwnic, szafek, na skrzynkach z narzędziami, płotach ogrodowych, skrzyniach itp. Kłódka ma zazwyczaj wbudowany mały cylinder blokujący, który wymaga typowego klucza ząbkowanego.

Zabezpieczenia kłódek przed włamaniem

kłódki master keyCzęsto, kłódki wykonywane są również w wersji z kluczem lub zintegrowane z systemem zamykania. Alternatywnie, istnieją też modele, które są zaprojektowane jako zamki szyfrowe i wymagają wielocyfrowej kombinacji liczb do otwarcia. W celu ochrony przed korozją powodowaną przez deszcz i oblodzenie w przeszłości powszechną praktyką było zabezpieczanie kłódek montowanych na zewnątrz (na przykład zamków w drzwiach budynków) poprzez nakładanie na nie kawałka gumy o wymiarach około 15 cm × 15 cm z dętki opony samochodowej. Obecnie istnieje coraz więcej zamków, które są wbudowane w obiekt, który ma być chroniony i zabezpieczane są przed warunkami atmosferycznymi za pomocą klap. Przykłady można znaleźć na skrzynkach elektrycznych znajdujących się na zewnątrz. Ze względu na swoje wyeksponowane położenie, kłódki master key są narażone głównie na niszczące otwarcie. Cechy kłódek istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa to: wytrzymałość materiału pałąka, ewentualne utwardzenie pałąka i konstrukcja obudowy.

Im mniejsza część pałąka jest widoczna po zablokowaniu i im grubszy pałąk, tym trudniej jest zastosować obcinacz do śrub. W przypadku tak zwanej blokady rygla, rygiel jest osłonięty przez solidną część obudowy. Ze względu na zachodzenie na siebie, grubość materiału do przecięcia często przekracza maksymalną szerokość otwarcia dostępnych w handlu obcinaków do śrub.