You are currently viewing Jak wygląda upadłość?

Jak wygląda upadłość?

Bez wątpienia żyjemy w niepewnych czasach, kiedy żadna praca nie jest na stałe. Można się szybko wzbogacić, ale równie szybko można stracić wszystko, choć oczywiście to zależy od sytuacji i branży. Na pewno najgorzej mają mali przedsiębiorcy.

Kiedy można ogłosić upadłość przedsiębiorstwa?

upadłości przedsiębiorstwZałożenie firmy zajmuje dosłownie kilka chwil, gdyż procedury są bardzo uproszczone z myślą o nowych przedsiębiorcach. Jednakże samo prowadzenie firmy, a już na pewno jej rozkręcenie jest sporym wyzwaniem dla niejednego właściciela. Mówi się, że najcięższe są pierwsze trzy lata, jednakże później również bywa różnie, szczególnie jeżeli biznes plan nie zakłada rozwiązań awaryjnych. Każdego roku zakładanych jest kilkaset firm, ale również niewiele mniej jest zamykanych, ze względu na problemy czasowe lub też stałe. Jeżeli płynność finansowa w przedsiębiorstwie zostanie zachwiana lub co gorsza utracona, to jest to szybka droga do bankructwa. Zgodnie z obowiązującym prawem, ogłoszenie upadłości przedsiębiorstw może dokonać właściciel firmy, w której nastąpiła niewypłacalność  przynajmniej od trzech miesięcy, licząc od daty zaistnienie obowiązku spłaty zobowiązania. Na tej podstawie właściciele firm mogą składać do odpowiedniego sądu rejonowego stosowne wniosku o ogłoszenie upadłości. Jeżeli chodzi o koszty takiego działania, to jest to trzydzieści złotych opłaty urzędowej, którą się uiszcza na konto Urzędu Skarbowego. Od tego momentu, sąd ma trzydzieści dni na rozpatrzenie złożonych dokumentów.

Żeby móc ogłosić upadłość, muszą nastąpić określone przesłanki, które są skrupulatnie sprawdzane przez urzędników.  Celem jej ogłoszenia jest spłata znacznej części zadłużenia przedsiębiorcy, poprzez upłynnienie majątku firmy. W tym celu zostaje wyznaczony syndyk.