You are currently viewing Jak wybrać pełnomocnika do spraw podatkowych?

Jak wybrać pełnomocnika do spraw podatkowych?

Prowadzenie firmy to zdecydowanie najambitniejszy wybór ścieżki kariery, który wiąże się z wieloma przywilejami, ale także z ogromną odpowiedzialnością. Każdy, kto ceni sobie możliwość zminimalizowania własnego udziału w procesach administracyjnych w swojej firmie, może ten obowiązek powierzyć pełnomocnikowi lub prokurentowi. W tym tekście podpowiadam, w jaki sposób wybrać pełnomocnika do spraw podatkowych i administracyjnych.

Kto może zostać pełnomocnikiem podatkowym?

bezproblemowy zwrot podatku vat z zagranicyPełnomocnik, to osoba która z pełną odpowiedzialnością i zaangażowaniem reprezentuje interesy swojego klienta. Taką funkcję może pełnić każda osoba posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych oraz osoba posiadająca osobowość prawną (np. radca prawny, podatkowy, adwokat, rzecznik patentowy). Jeżeli Twoja firma dynamicznie rozwija się i świadczy usługi nie tylko w obrębie kraju, ale także w obszarze państw członkowskich Unii Europejskiej, to zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej masz prawo starać się o zwrot podatku VAT zza granicy. Aby złożyć taką deklarację powinieneś spełnić przede wszystkim warunek czynnego statusu płatnika VAT, a Twoje roczne obroty powinny przekraczać łączną kwotę 200 000 zł. Ponadto, nie powinieneś wyłącznie prowadzić sprzedaży towarów i usług zwolnionych z opodatkowania VAT oraz jako podmiot gospodarczy nie jesteś zwolniony z jego opłacania. Poza tym, o taki zwrot mają również prawo wnioskować osoby, które nie posiadają stałego miejsca, w którym prowadzą działalność gospodarczą ani stałego miejsca zamieszkania, w tym miejsca pobytu w kraju, w którym został dokonany zakup towaru, w przypadku którego chcemy ubiegać się o zwrot nadpłaty.  Pełną listę towarów i usług, które możesz odliczyć składając roczną deklarację podatkową znajdziesz na stronie Ministerstwa Finansów oraz Komisji Europejskiej, co pomoże Ci, jeśli chcesz szybko uzyskać bezproblemowy zwrot podatku VAT z zagranicy, a samą deklarację możesz złożyć elektronicznie przez stronę MF. W PIT możesz odliczyć m. in. wydatki związane z zakwaterowaniem na czas delegacji, koszty paliwa, transportu publicznego, np. taksówki i wiele innych. 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami państwo zwrotu ma prawo zawnioskować o udział pełnomocnika w procesie zwrotu, dlatego zamiast czekać na ostatnią chwilę, lepiej już wcześniej nawiązać współpracę z doświadczonym doradcą podatkowym. Warto mieć na uwadze fakt, że np. przy spółkach figurujących w KRS niektóre czynności może wykonywać tylko tzw. pełnomocnik profesjonalny. Opłata administracyjna za ustanowienie pełnomocnika to 17 zł, a do jednej sprawy mamy prawo zgłosić maksymalnie 3 takie osoby.