You are currently viewing Jak określić wytrzymałość materiałów?

Jak określić wytrzymałość materiałów?

 

Od stworzenia projektu, do wdrożenia gotowego produktu na rynek wiedzie długa i często wyboista droga. Inżynierowie zajmujący się produkcją muszą stworzyć najpierw prototypy, które następnie zostaną poddane serii testów, mających za zadanie, na przykład dobranie odpowiednich materiałów.

Program do analizy MES

analiza mesDobór odpowiednich materiałów to kluczowa kwestia. W dużej mierze zależy od niego funkcjonalność i niezawodność nowego produktu. Dlatego bardzo ważne jest właściwe określenie wytrzymałości wybranych materiałów. Można zrobić to na dwa sposoby – ręcznie lub komputerowo. Ręczne obliczanie wytrzymałości mogłoby wydawać się tańszą metodą, jednak w rzeczywistości jest odwrotnie. Komputerowa analiza mes, pozwala na wykonanie symulacji, które są dużo tańsze, niż testy dokonywane na prototypach. Przede wszystkim dlatego, że w trakcie wykonywania fizycznych testów prototypy ulegają zniszczeniu, zatem będziemy potrzebowali ich większej ilości, co generuje dodatkowe koszty. Kolejną zaletą oprogramowania wykonującego pomiary wytrzymałościowe jest to, że dokonuje ono niezbędnych obliczeń dużo szybciej, niż człowiek. Co więcej, oprogramowanie samo wprowadza korektę obliczeń, pozwalającą na większą optymalizację. Korzystanie z oprogramowania do analiz MES minimalizuje też ryzyko ludzkiej pomyłki. Człowiek jako istota niedoskonała może pomylić się w obliczeniach, ale dobrze zaprogramowana aplikacja nigdy nie popełni takiego błędu, jeśli wprowadzimy poprawne dane.

Niektórzy mogą się obawiać obsługi programów komputerowych, jeśli sami nie są z nimi dobrze zaznajomieni. Na rynku są dostępne bardziej lub mniej złożone programy, dostosowane do potrzeb danej osoby. Większość programów ma przyjazny i intuicyjny interfejs, do opanowania którego wystarczy kilka dni.

Zobacz także https://cadcreate.pl/