You are currently viewing Izolacja płytą PIR

Izolacja płytą PIR

Nie da się ukryć, że niektóre materiały używane do termoizolacji potrafią mocno zaskakiwać swoją skutecznością w zatrzymywaniu ciepła. Mamy całe mnóstwo możliwości jeśli chodzi o wybór płyt używanych obecnie do termoizolacji. Dużym uznaniem cieszą się obecnie płyty PIR, których zastosowanie zwiększa się z każdym dniem. Płyty te mają bowiem bardzo dużo zalet. 

Polecane płyty PIR 

solidne płyty pirPłyty wykorzystywane do tworzenia termoizolacji dzielą się na kilka rodzajów. Trzeba jednak przyznać, że materiałem używanym do ocieplania najczęściej jest oczywiście styropian. Można znaleźć wiele materiałów, które jednak od styropianu są o wiele skuteczniejsze w zatrzymywaniu ciepła w pomieszczeniach. Przykładem jednego z takich materiałów mogą być, chociażby polecane solidne płyty PIR. Takie płyty stworzone są z poliizocyjanuratu, który od zawsze wykazywał doskonałe właściwości związane z zatrzymywaniem ciepła. Początkowo płyty z poliizocyjanuratu stosowano głównie na ścianach. Z biegiem czasu ich zastosowanie zaczęło jednak się zmieniać. Na ten moment szczególnie często słyszy się o korzystaniu z płyt, które wyposażone są w gazoszczelną folię znajdującą się wewnątrz płyt. Dzięki takiej folii można znacznie zredukować ryzyko występowania mostków termicznych w pomieszczeniach. W efekcie można jednocześnie wpływać na zmniejszenie ryzyka pojawiania się wilgoci w pomieszczeniach. Płyty z poliizocyjanuratu często montuje się na krokwiach jeszcze na etapie tworzenia poszycia dachowego. W związku z tym można z użyciem płyt PIR skutecznie ocieplić poddasze budynku i przy tym jednocześnie można zyskać miejsce na poddaszu. Efektywność płyt PIR jest bardzo duża przy jednoczesnym zachowaniu cienkiej warstwy izolacyjnej. Przykładowo pięciocentymetrowa warstwa stworzona z płyty PIR jest skuteczna tak samo jak warstwa styropianu, która musi być w tym wypadku dwukrotnie grubsza. 

Na ten moment płyty PIR są stosowane praktycznie na każdym elemencie budynku. Doskonale sprawdzają się one do tworzenia termoizolacji na domach murowanych jak i tych, które powstały z drewna. Konstrukcje ocieplone przy użyciu nowoczesnych rozwiązań, do jakich zaliczają się płyty PIR mogą być dość tanie w utrzymaniu. Ten argument często decyduje o korzystaniu z takich właśnie płyt.