You are currently viewing Innowacyjne wyświetlacze ledowe

Innowacyjne wyświetlacze ledowe

Wyświetlacze LED stosowane są wszędzie tam, gdzie potrzebna jest informacja przeznaczona dla szerszego grona odbiorców. Nośniki te są czytelne i proste w odbiorze. Technologia ta znalazła także zastosowanie w przemyśle. Jeżeli informacja ma być przekazywana w postaci tekstów lub grafiki, a jednocześnie ma być czytelna z dużej odległości i przy nasłonecznieniu, najlepszą metodą jest zastosowanie wyświetlaczy w technologii LED.

Co warto wiedzieć o wyświetlaczach ledowych?

led - wyświetlaczPostęp w produkcji diod elektroluminescencyjnych daje obecnie widoczność wyświetlanych komunikatów z bardzo szerokiego kąta, a jakość świecenia jest na tyle duża, że widoczne są one także w pełnym słońcu. Jest to ważne, gdy informacja przeznaczona jest dla operatorów maszyn lub gdy konieczne jest przekazanie informacji – np. o wielkości produkcji, liczbie braków – wszystkim osobom uczestniczącym w procesie produkcyjnym. Ponieważ wyświetlane komunikaty muszą być czytelne, emitowanie ich odbywa się w odpowiednich miejscach widocznych dla wszystkich uczestników produkcji. W takich przypadkach mają zastosowanie wielkogabarytowe wyświetlacze w technologii LED, rozwiązanie na zasadzie led – wyświetlacz stało się coraz bardziej popularne. Obecnie nikt już praktycznie nie wyobraża sobie dużych koncertów, festiwali i imprez sportowych bez ekranów LED-owych. Zadomowiły się one w naszym życiu, towarzysząc nam już nie tylko „od święta”, na wspomnianych festiwalach czy koncertach, ale wręcz na każdym kroku – co rusz napotykamy, spacerując czy jeżdżąc po mieście (nie tylko tym dużym), ekrany LED-owe, wyświetlające reklamy i inne informacje, nie mówiąc już o elektronicznych tablicach wyników na stadionach czy SIP, czyli Systemach Informacji Pasażerskiej. W dalszym jednak ciągu dla większości technologia ekranów LED-owych jest dużą zagadką, stąd potrzeba przekazania choćby podstawowych informacji o ich działaniu. Może kogoś też artykuł ten zainspiruje, aby na poważnie zająć się tą technologią lub spróbować swoich sił jako realizator multimediów na różnego rodzaju wydarzeniach.

Ekrany LED-owe dyskretne lub „przewlekane” wykorzystują osobne diody montowane do płytki metodą przewlekaną, czyli klasycznie – nóżki elementu przechodzą przez płytkę przewierconą na wylot i są lutowane na jej tylnej stronie. Tego typu wyświetlacze występują w różnych konfiguracjach, np. z trzema lub czterema diodami – w tym drugim przypadku stosuje się dodatkową diodę czerwoną, zieloną lub niebieską, co służy poprawieniu reprodukcji kolorów oraz jasności i kontrastu wyświetlacza.