You are currently viewing Hodowla roślin w warunkach domowych

Hodowla roślin w warunkach domowych

 

Uprawiając rośliny w warunkach domowym niestety musimy liczyć się z niedostatkiem światła słonecznego w okresie jesienno-zimowym. Światło to najważniejszy czynnik odpowiadający za proces fotosyntezy, a co za tym idzie, za prawidłowy wzrost rośliny. Niedostatek tego czynnika spowoduje spowolnienie wzrostu i nieprawidłowy jej rozwój. Ma też bezpośredni wpływ na ewentualną wielkość plonów.

Rodzaje lamp do naświetlania roślin

lampy do hodowli roślinUprawianie roślin w warunkach domowych wymaga od nas dużo większej uwagi. Zapewnienie odpowiednich warunków rozwoju roślinom, które częściowo lub nawet całkowicie odseparowane są od warunków naturalnych i naturalnego nasłonecznienia nie jest proste, ale możliwe. Sztuczne oświetlenie z powodzeniem wykorzystywane jest w domowych uprawach, zastępując naturalne promienie słoneczne w każdej fazie rozwoju rośliny. Lampy do hodowli roślin to trzy podstawowe rodzaje oświetlenia. Należą do nich powszechnie znane lampy HPS (lampy sodowe), które wspomagają wzrost i prawidłowy rozwój rośliny od momentu kiełkowania, aż do kwitnienia. Lampy te świecą pełnym spektrum światła, dlatego widzialne światło przypomina światło słoneczne. Ich wadą może okazać się dość spory pobór energii oraz duża ilość produkowanego ciepła. Ten rodzaj oświetlenia będzie wymagał dobrej wentylacji pomieszczenia. Tańsze w eksploatacji są fluorescencyjne lampy do hodowli roślin, czyli lampy CFL. Są łatwe w montażu i niedrogie. Pobierają znacznie mniej energii, przez co domowa uprawa staje się tańsza. Wadą natomiast może być niższa penetracja, a co za tym idzie, słabszy wzrost rośliny. Najnowszym typem lamp dla roślin są lampy ledowe. Są one bardzo proste w montażu, wystarczy jedynie podłączyć lampę do prądu. Ten typ lampy jest energooszczędny, wydajny i bezawaryjny, odznacza się także bardzo długą żywotnością.

Lampy typu Led Grow posiadają również bardzo ważną w uprawie zaletę, mianowicie dają możliwość dopasowania oświetlenia (długości fal) do fazy wzrostu rośliny. Można zakupić osobną lampę na okres kiełkowania, a inną na okres kwitnienia, lub też model oferujący możliwość przełączania rodzaju światła pomiędzy poszczególnymi fazami rozwoju rośliny. Pozwala to na osiągnięcie znacznie lepszych efektów hodowlanych.