You are currently viewing Historyczne atrakcje w Kudowie Zdrój

Historyczne atrakcje w Kudowie Zdrój

Turystyka w Kudowie Zdrój nie opiera się jedynie na obecności sanatoriów czy górskich wędrówkach. Przyjeżdżając do miasta z bogatą historią, warto choć odrobinę zagłębić się w jej poznanie. Zaangażowanie się w aktywne zwiedzanie historii jest nie tylko interesujące ale również sprawia, że zdobywamy nową wiedzę.

Bogata historia Kudowy Zdrój

kudowa zdrój - atrakcje historyczneNajwcześniejsze wzmianki o miejscowości nazywanej Chudoba, pojawiają się już w XV wieku.  Jego nazwa po czesku oznaczała biedę, więc można wywnioskować, że nie było znane z niczego, po prostu przeciętne. Jednak pod koniec XVI wieku zaczęto już mówić o Chudobie jako o mieście uzdrowiskowym. Pełny rozkwit sanatoriów miał miejsce dopiero gdy leczeniem uzdrowiskowym zajęła się w XVIII wieku grupa lekarzy. Dopiero na początku XIX wieku nastąpił początek powszechnego korzystania z sanatorium w Kudowie. Stało się tak wskutek poprawienia komunikacji i łatwego dojazdu koleją do uzdrowiska zarówno z Polski jak i z zagranicy. Sanatoria w Kudowie zdrój, choć odrestaurowane, mają już swoje lata, więc z pewnością możemy mówić o nich jako o zabytkach. Kolejnym ciekawym miejscem, które warto odwiedzić, jest Kaplica Czaszek w Kudowie Czermnej. Jest to barokowy obiekt sakralny, który został w ten sposób nazwany poprzez wygląd jego wnętrza. W XVIII wieku pewien ksiądz wyszedł z inicjatywą utworzenia wspólnego miejsca pamięci i pochówku dla ofiar wojen i zaraz, których szczątki znajdują się w okolicy. Na ścianach kaplicy wyeksponowane zostały głównie czaszki, tworzące swoiste 'memento mori’ dla każdego odwiedzającego. Ludzkie szczątki spoczywają również pod podłogą kaplicy. Raz w roku odbywa się tam nabożeństwo poświęcone wszystkim tam pochowanym oraz ofiarom nieuleczalnych chorób i nieszczęśliwych wypadków. W mieście takim jak Kudowa Zdrój – atrakcje historyczne spotykane są na każdym kroku. Niedaleko Kaplicy Czaszek, kilkaset metrów dalej, znajduje się kolejna atrakcja. Szlak Ginących Zawodów jest swoistym rezerwatem sztuki codziennej. Znajdziemy tam stoiska z pokazami zawodów wymarłych, takich jak na przykład kowalstwo, garncarstwo czy tkactwo. Można obejrzeć, doświadczyć i samemu spróbować wczuć się w klimat przeszłości. Prezentowane są tam również stroje i narzędzie, których niegdyś używano na co dzień. 

Warto przed odwiedzeniem jakiejś miejscowości, zapoznać się z jej historią. Znacznie urozmaica to listę zabytków, którą potencjalnie możemy być zainteresowani. Dobrze jest szukać inspiracji podróżniczych, ponieważ mogą one być świetnym tematem przewodnim kolejnych podróży.