You are currently viewing Efektywna terapia dla uzależnionych od narkotyków

Efektywna terapia dla uzależnionych od narkotyków

Wiele osób sięga po substancje psychoaktywne z ciekawości. Nie zważają na to, że mogą się uzależnić. Twierdzą, że mają nad tym kontrolę i biorą tak niewiele, że na pewno nic złego się nie stanie. Tak jednak nie jest i bardzo szybko z fazy zwykłej ciekawości wkracza się w nawyk, który zmienia się w nałóg. Leczenie uzależnienia od narkotyków jest procesem długim i żmudnym, jednak daje nadzieję na powrót do normalnego życia. Powstało wiele miejsc, w których można szukać pomocy.

Charakterystyka terapii dla uzależnionych od narkotyków

terapia dla uzależnionych od narkotykówFaktem jest to, że narkomania to choroba, która wymaga profesjonalnego leczenia. Samodzielnie nikt nie wygra z tym nałogiem, który postępuje i staje się coraz silniejszy. Osoby uzależnione szybko zmieniają swoje zachowanie. Przestają się interesować wieloma rzeczami, bywają agresywne, mają napady złości lub lęków. Ich myślenie skupia się tylko na jednym. Ich głównym celem jest zażycie substancji psychoaktywnej. Narkotyki przejmują kontrolę nad życiem, a chory nawet jeśli czuje, że trzeba z tym skończyć, nie potrafi samodzielnie się wyzwolić. Niemal każde leczenie narkomanii zaczyna się od odtruwania organizmu, czyli wyeliminowania toksyn, które zachwiały równowagą biologiczną. Detoks ma ułatwić choremu wejście w proces leczenia. Niezwykle ważna jest terapia dla uzależnionych od narkotyków. Jest ona dobierana w indywidualny sposób. Może odbywać się zarówno w warunkach ambulatoryjnych, jak i w zamkniętych ośrodkach. Terapia prowadzona jest zarówno indywidualnie, jak i w małych grupach. Stosowane są różne metody oraz techniki, które pozwalają uzależnionym nauczyć się tego, jak radzić sobie z głodem narkotykowym, jak odmawiać i radzić sobie ze stresem. Chory będzie uczył się również tego, jak naprawić relacje społeczne.

Osoby, które są uzależnione od substancji psychoaktywnych mogą szukać pomocy w bardzo wiele różnych ośrodkach. Takie placówki mają charakter ambulatoryjny, detoksykacyjny lub stacjonarny. Poddanie się leczeniu zwiększa szanse na to, aby powrócić do życia bez używek. Trzeba wiedzieć o tym, że osoby uzależnione przez cały czas muszą się kontrolować, by żadna sytuacja nie skłoniła ich do powrotu do nałogu. Warto pozostawać pod opieką specjalistów, do których można się zwrócić w krytycznych momentach.