You are currently viewing Drewniana elewacja inaczej

Drewniana elewacja inaczej

Elewacja domu to element jego wykończenia, który będzie decydował o pierwszym wrażeniu. Zarówno minimalistyczne, nowoczesne budownictwo, jak i domy utrzymane w bardziej tradycyjnym stylu bardzo często posiadają drewniane elementy na elewacji, stanowiące jedynie akcent, lub też będące głównym materiałem wykończenia. Stosując drewniane deski w elewacjach budynków warto się jednak zastanowić, czy nie lepiej sprawdzi się materiał drewnopodobny.

Jeśli nie drewno to imitacja

realistyczna imitacja drewna na elewacjęElewacja domu z jednej strony powinna pełnić funkcje reprezentacyjne, z drugiej zaś, warto aby była trwała i prosta w użytkowaniu. Jeśli w zewnętrznej okładzinie domu stosujemy drewniane deski, musimy liczyć się z tym, że taka elewacja będzie wymagała sporo pracy i uwagi z naszej strony. Drewno jest bardzo podatne na niekorzystne warunki atmosferyczne, przed którymi trzeba je chronić. Po pierwsze, najlepszymi gatunkami drewna stosowanymi w elewacjach są gatunki szlachetne i egzotyczne. Ich gęstość jest dużo większa, niż gęstość desek sosnowych, dzięki czemu są trwalsze, mniej chłoną wodę i przy odpowiedniej konserwacji nie powinno być z nimi żadnego problemu. Regularna konserwacja polegać będzie na impregnowaniu drewna w celu ochrony przed wilgocią. W innym wypadku deski będą się wyginać, a pod wpływem intensywnego słońca płowieć. Zupełnie inaczej będzie zachowywała się realistyczna imitacja drewna na elewację. Deski imitujące prawdziwe drewno wykonane są zazwyczaj z mieszanki materiału naturalnego z tworzywem sztucznym. Dzięki temu ich wygląd do złudzenia przypomina naturalne drewno, są jednak pozbawione wszelkich wad naturalnego tworzywa. Realistyczna imitacja drewna na elewację może być wykonana z desek kompozytowych, które zawierają od 30 do 70 procent materiału naturalnego (włókien celulozowych). Zawartość tworzywa sztucznego gwarantuje odporność na wodę i wilgoć. W deskach nie zalęgną się robaki ani żadne szkodniki, deski nie spłowieją na słońcu. Ponadto takie deski mogą być barwione na wiele kolorów, w dalszym ciągu doskonale imitując usłojenie drewna.

Prócz kompozytów często stosowane są deski z włóknocementu. W tym przypadku włókno celulozowe wymieszane jest z cementem, piaskiem kwarcowym, wodą i plastyfikatorami. Powstała masa formowana jest na kształt desek i suszona, a następnie malowana na wybrany kolor. Można kupić deski już pomalowane, lub szare do malowania we własnym zakresie.