You are currently viewing Do czego wykorzystuje się obsydian?

Do czego wykorzystuje się obsydian?

 

Obsydian to skała pochodzenia wulkanicznego, składająca się ze szkliwa wulkanicznego, czasem z niewielkimi domieszkami innych minerałów. Obsydian pozbawiony domieszek jest właściwie zupełnie czarny. Różnego rodzaju dodatki innych minerałów wpływają na zmianę koloru czy też powstawanie wzorów, jak w przypadku obsydianu śnieżnego.

Zastosowanie obsydianu – biżuteria i nie tylko

bransoletki z obsydianuObsydian po przełamaniu ma bardzo ostre krawędzie, dlatego już paleolityczni łowcy korzystali z obsydianowych ostrzy czy z grotów strzał. Co ciekawe, współcześnie niektórzy chirurdzy wolą w czasie operacji wykorzystywać ostrza zrobione z tej skały, zamiast zwykłych. Ostrość to nie jedyne, co wyróżnia obsydian. Ze względu na jego połysk, kamień ten jest chętnie stosowany do wyrobu biżuterii. Wykorzystuje się do tego różne jego rodzaje: śnieżny, tęczowy, falisty i inne. Obsydian doskonale nadaje się do oprawienia w srebro jako atrakcyjny wisior, a także do wyrobu bransolet. Swoiste bransoletki z obsydianu noszone są zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn. Panie wybierają przeważnie bransoletki ze śnieżnym kamieniem czy z przekładkami ze srebra oraz ozdobnymi zawieszkami. W wersji dla mężczyzn obsydian przeważnie jest całkowicie czarny, czasem przekładany metalowymi blaszkami, koralikami zrobionymi z drewna czy też innymi kamieniami w kolorach ziemi, to jest w brązach, szarościach i różnych odcieniach czerni. Do wyrobu biżuterii stosuje się zarówno okrągłe obsydianowe kuleczki, jak i kamienie o bardziej nieregularnych kształtach.

Biżuteria z nierównych kamyków wygląda znacznie bardziej surowo i jest chętniej wybierana przez osoby szukające bliższego kontaktu z naturą. Z kolei egzemplarze z równych kamiennych kuleczek, uzupełnione o zawieszki, prezentują się znacznie bardziej elegancko i są odpowiednie nawet na bardziej formalne okazje.