You are currently viewing Czy skórzany popręg to dobry wybór?

Czy skórzany popręg to dobry wybór?

Popręg to jeden z obowiązkowych elementów każdego jeźdźca. Gdyby nie on, jazda w siodle byłaby niemal niemożliwa. To głównie on trzyma siodło na końskim grzbiecie i pilnuje, aby te nie zsuwało się. Mogłoby to generować niebezpieczeństwo zarówno dla konia, jak i osoby jeżdżącej. Jednak nie tylko brak popręgu może być niebezpieczny, również jego nieodpowiednie dobranie. W obecnych czasach wybór jest szeroki, w związku z czym dość łatwo dobrać sprzęt do każdego konia.

Jak dopasować skórzany popręg?

popręg dla konia skórzanyKażdy, komu zależy na dobrostanie przyjaciela powinien pomyśleć o odpowiednio dobranym sprzęcie. Dzięki temu komfort konia i jeźdźca będzie zachowany na najwyższym poziomie, natomiast treningi staną się bardziej efektywne. Wybór natomiast powinien być uzależniony od kilku kwestii. Będzie to przede wszystkim styl i dyscyplina jeździecka – popręg ujeżdżeniowy, skokowy i westernowy mocno się od siebie różni, w związku z czym nie można wybrać pierwszego lepszego. Równie istotna jest także budowa konia, z tym wiąże się projekt popręgu, a także jego rozmiar. Wyróżniamy anatomiczne, asymetryczne, półksiężycowe i takie dla koni atletycznych. Sprzęt powinien być także dobrej jakości, w związku z czym warto rozważyć popręg dla konia skórzany. To zdecydowanie jeden z najtrwalszych materiałów, jednak należy pamiętać, że podobnie jak siodło będzie wymagał odpowiedniej pielęgnacji za pomocą specyfików takich jak olejki i tym podobne. Istnieją również bawełniane, sznurkowe, neoprenowe czy z wypełnieniem żelowym. Niektóre z nich są o wiele łatwiejsze w pielęgnacji niż skórzane, jednak podobnie jak one mają swoje plusy i minusy. Przykładowo popręgi neoprenowe są tanie, ale słabo przepuszczają powietrze, podobnie jak te z wypełnieniem. Bawełniane z kolei dobrze wchłaniają pot, ale mają krótką żywotność.

Jak zatem widać wybór popręgu wcale nie należy do łatwych zadań. Trzeba je dopasować do budowy konia i rodzaju siodła, w przeciwnym razie może prowadzić do odparzeń, otarć i przede wszystkim dyskomfortu konia, co będzie wpływało na ogólną jakość treningu. Nierzadko również rozdrażnienie wierzchowca i jeźdźca. Dla koni wrażliwych warto rozważyć popręg skórzany z podszyciem np. z owczej wełny, czy innego miękkiego tworzywa. Niweluje to ryzyko obtarć do minimum.