You are currently viewing Cisza w mieszkaniu – jak ją osiągnąć?

Cisza w mieszkaniu – jak ją osiągnąć?

Mieszkanie w bloku mimo, że posiada wiele zalet jak chociażby znacznie niższe koszty utrzymania, wiąże się z jedną bardzo istotną wadą. Mianowicie nikt z nas nie ma wpływu na życie sąsiada, a to oznacza, że jedynym momentem, kiedy możemy zwrócić mu uwagę na zbyt duży hałas, jest czas po ciszy nocnej. To właśnie najczęściej mieszkańcy bloków decydują się na wyciszenie własnego mieszkania.

Sposoby wygłuszania mieszkania

wygłuszenie mieszkaniaJednak jak wygląda sam proces wyciszania mieszkania oraz jakie materiały są w tym celu używane? Jeżeli kłótnie sąsiadów, bądź codzienne ćwiczenia spędzają nam sen z powiek warto pomyśleć o zastosowaniu elementów, które pozwolą nam całkowicie się od nich odciąć. Metod na wyciszenie mieszkania jest z kolei bardzo wiele, a każde z nich niesie ze sobą inne korzyści oraz odmienny stopień wyciszenia. Możemy bowiem wymienić trzy podstawowe sposoby. Są to: wygłuszenie, wytłumienie oraz wyciszenie. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że oznaczają one to samo, nie jest to jednak prawda. Jeżeli chodzi o wygłuszenie mieszkania, jest to niwelowanie odgłosów przedostających się pomiędzy pomieszczeniami, zarówno z zewnątrz do wnętrza, jak i na odwrót. Z kolei wytłumienie wiąże się z zastosowaniem metod, które pozwolą na wchłanianie dźwięków. Wyciszenie natomiast niesie ze sobą połączenie obu tych metod. Do produktów pozwalających na wygłuszenie pomieszczeń możemy zaliczyć między innymi sufity podwieszane, tapety akustyczne, okna o wysokiej izolacyjności akustycznej, okiennice, a także płyty i maty wygłuszające.

Cisza jest stanem, w którym każdy z nas potrzebuje czasami przebywać. Niektórzy potrzebują jej sporadycznie, inni z kolei nie wyobrażają sobie życia w ciągłym hałasie. Osoby o takich cechach zmuszone do życia w bloku nie potrafią się odnaleźć. To właśnie z myślą o nich powstało tak wiele materiałów służących do wygłuszania mieszkania.