You are currently viewing Cechy dygestoriów laboratoryjnych

Cechy dygestoriów laboratoryjnych

Praca w laboratorium niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw. Pożar, poparzenie, wybuch – to tylko niektóre z sytuacji, które mogą zdarzyć się w tym miejscu. Mając na uwadze wysokie ryzyko związane z pracą w tym miejscu, pracodawca powinien zrobić wszystko, aby przeciwdziałać takim sytuacjom. Na szczęście na rynku dostępne są sprzęty, które skutecznie umożliwiają bezpieczna pracę w tego typu miejscach. Do jednych z nich należy dygestorium. Urządzenie to można znaleźć praktycznie w każdym miejscu, które określa się mianem laboratorium.

Zastosowania dygestoriów laboratoryjnych

dygestoriumCiężko wyobrazić sobie pracę bez tego urządzenia. To dzięki niemu możliwe jest bezpieczne wykonywanie analiz chemicznych. DO jego podstawowych funkcji należy wentylacja, która pozbywa się niebezpiecznych oparów unoszących się nad próbkami laboratoryjnymi. Urządzenia te chronią także pracowników przed potencjalnymi pożarami i eksplozjami. Urządzenie to zazwyczaj ma postać kamiennej i solidnej szafy, która stanowi także dobrze zagospodarowaną szafę roboczą. W górnej części znajduje się wyciąg, które filtruje powietrze z wnętrza komory dygestorium. Pomiędzy pracownikiem a wnętrzem tego urządzenia znajduje się ruchoma szyba, która pozwala na swobodne wykonywanie analiz chemicznych, przy jednoczesnej ochronie twarzy przed poparzeniami lub wybuchem. Sprzęt ten zbudowany jest z wytrzymałych i odpornych na działanie silnych związków chemicznych materiałów. Do produkcji blatów stosowana jest stal nierdzewna, ceramika lub porcelana. Szyba wykonana jest z materiału odpornego na chemikalia oraz bardzo wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne. Nowoczesne dygestoria posiadają także automatyczne systemy, które na bieżąco monitorują warunki w ich wnętrzu. Dzięki temu pracownicy będą od razu poinformowani w przypadku, gdy stężenie dopuszczalne szkodliwych oparów zostanie przekroczone lub gdy wentylacja nie będzie wystarczająca efektywna.

Dzięki zastosowaniu specjalistycznych urządzeń możliwe jest bezpieczne prowadzenie analiz chemicznych w laboratoriach. Nieocenione okazuje się być dygestorium laboratoryjne. Urządzenie to umożliwia pracę we właściwych warunkach. Dzięki niemu pracownik nie musi martwić się o swoje zdrowie lub nawet życie podczas stosowania groźnych odczynników chemicznych.