You are currently viewing Cechy cienkich materiałów do izolacji budynków

Cechy cienkich materiałów do izolacji budynków

Podczas budowy domów i mieszkań bardzo dużą uwagę przykłada się na jak największą oszczędność zużywanej energii. Jest to możliwe między innymi dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów budowlanych czy izolacyjnych. Szczególnie te ostanie są bardzo ważne dla zabezpieczenia mieszkania przed zbyt dużą wymianą ciepła.

Zalety cienkich materiałów izolacyjnych

cienka izolacja termicznaObecnie, w znacznie większym stopniu niż jeszcze kilka temu, przykłada się uwagę do odpowiedniej izolacji termicznej nowo wybudowanego budynku. Tyczy się to zarówno budynków prywatnych jak i tych użyteczności publicznej. Dobrze dobrana i wykonana izolacja termiczna można znacząco ograniczyć zużycie energii, dzięki czemu opłaty za energię będą odczuwalnie mniejsze, nie bez znaczenia jest też pozytywny wpływ na środowisko dobrze odizolowanej konstrukcji. Obecnie jednak zmieniło się podejście do materiałów izolacyjnych. Jak się okazało, grubość nie świadczy o skuteczności danego materiału izolacyjnego, w związku z czym coraz bardziej popularna staje się cienka izolacja termiczna. Takie rozwiązanie niesie ze sobą kilka korzyści. Przede wszystkim, mimo podobnej skuteczności, zastosowanie takiej izolacji nie pogrubia sztucznie ścian domu. Dodatkowo montaż takiego materiału izolacyjnego, ze względu na jego lekkość, jest znacznie bardziej wygodny i mnie problemowy. Taki materiał izolacyjny lepiej przylega do różnych nierówności na powierzchni ściany, również do rogów, dzięki czemu zapewnia nawet jeszcze bardziej skuteczną izolację termiczną niż na przykład popularny styropian. Skuteczność cienkich materiałów izolacyjnych oparta jest na ich strukturze wewnętrznej opartej o kilka warstw. Warstwy te składają się na przykład z aluminiowej folii, pianki z polietylenu, czy warstwy polietylenu napełnionego powietrzem. Taka konstrukcja tego materiału izolacyjnego sprawia, ze nie zatrzymuje on na swojej powierzchni ciepła, ale je odbija, dzięki czemu skuteczności tej izolacji jest dużo większa. Straty ciepła w takiej izolacji są ograniczone do minimum.

Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest skuteczne odizolowanie termiczne domu do zmniejszenia opłat za energie. Warto nie wybierać powszechnie wykorzystywanych materiałów izolacyjnych, gdyż na rynku pojawiają się nowe, bardziej skuteczne i wygodne rozwiązania. Dzięki nim możliwe jest ograniczenie strat ciepła w znacznie większym stopniu.